Hlavné správy

Ukrajinskí utečenci stáli slovenské univerzity poslednú kvapku

Vysoké školy na Slovensku uviedli, že krátenie v hodnote niekoľkých miliónov eur znamená, že túto jeseň nemôžu prijať ukrajinských študentov, pričom sa očakáva vlna prijímania.

Od začiatku ruskej invázie sa na univerzity v susednom Slovensku mohlo zapísať len niekoľko stoviek študentov z Ukrajiny, pred vojnou ich bolo asi 7000, uviedla generálna tajomníčka Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Mária Čikešová. ), povedal Times Higher Education. S podporou súrodencov utekajúcich z Ukrajiny, ktorí sa už pripojili na vysokoškolské internáty s existujúcimi študentmi, sú však spojené náklady a očakáva sa, že tento mesiac sa zapíše veľký počet ukrajinských študentov.

„Univerzity teraz oznamujú, že im došli zdroje na podporu ukrajinských študentov a akademikov,“ uviedla SRK vo vyhlásení s odkazom na škrty v rozpočte pre vysokoškolské vzdelávanie o 45 miliónov eur v rokoch 2021 a 2022 a plánované škrty o 27 miliónov eur. v roku 2023. „Bez dodatočných prostriedkov zo štátneho rozpočtu už verejné vysoké školy nebudú mať v novom akademickom roku prostriedky na štipendiá, bezplatné ubytovanie a stravu pre ukrajinských študentov.“

Ministerstvo školstva SR na otázky neodpovedalo The Chcete zrušiť škrty v roku 2023 alebo poskytnúť dodatočné finančné prostriedky na rok 2022 na pokrytie nákladov na hosťovanie a výučbu.

Dr Čikešová uviedla, že väčšina z tých, ktoré sa prihlásili po februárovej invázii Ruska, boli ženy, ktoré v septembri absolvovali jazykové kurzy v rámci prípravy na vyššie štúdium, pričom väčšina ukrajinských študentov študovala v Košiciach, menej ako dve hodiny jazdy od ukrajinských hraníc.

Jana Mojišová je rektorkou Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Verejná vysoká škola vyučuje všetkých študentov, ktorí absolvujú prijímaciu skúšku so štátom financovaným slovenským jazykovým vzdelávaním. Jeho univerzita mala pred vojnou 34 študentov z Ukrajiny, neskôr 20.

READ  Majstrovstvá sveta juniorov Česko vs Slovensko 2022

Na štúdium na Slovensku sa v budúcom akademickom roku pripravuje „oveľa viac“ študentov z Ukrajiny, ktorí od februára stihli splniť podmienky prijatia, len v Košiciach ich je viac ako tisícka na univerzitách.

„Ak nám vláda poskytne prostriedky na prijatie ďalších učiteľov a vybudovanie infraštruktúry, môžeme prijať viac študentov,“ povedal, no dodal, že bez dodatočných financií bude možno musieť jeho inštitúcia v najbližších rokoch znížiť počet zamestnancov. Kvalita výučby.

Profesorka Mojžišová uviedla, že hosťovanie každého študenta stojí univerzitu minimálne 300 eur mesačne, z toho 60 eur na spoločnú internátnu izbu a 100 eur na základné stravovanie v jedálni.

Ukrajinci si dali prácu pri upratovaní univerzitnej nemocnice pre zvieratá, aby pokryli svoje náklady, dodal.

Niektorí ukrajinskí rodičia poslali svoje deti k starším súrodencom, ktorí študujú na univerzite. Podľa vládnych pravidiel môže univerzita vrátiť prostriedky na podporu týchto utečeneckých súrodencov, ale nie ukrajinským študentom zapísaným na univerzite.

Rektorská konferencia a jednotlivé univerzity podľa profesorky Mojžišovej žiadali vládu o dofinancovanie bezvýsledne. Povedal, že niektorí ukrajinskí študenti by museli odísť, ak by museli platiť svoje životné náklady, pretože je ťažké udržať si prácu počas takéhoto intenzívneho štúdia.

Vzhľadom na to, že súčasná koaličná vláda balansuje na pokraji kolapsu, vyhliadky na včasné opatrenia pre nadchádzajúcu vlnu pristúpenia sú nepravdepodobné.

[email protected]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close