Svet

Ultranacionalistický izraelský minister načrtáva plány na novú Národnú gardu

Izraelský ultranacionalistický minister národnej obrany Itamar Ben-Gvir predstavil svoje plány na vytvorenie Národnej gardy a navrhol ozbrojené sily, ktoré by sa dostali pod priamu kontrolu jeho ministerstva.

Návrh, o ktorom bude v nedeľu rokovať kabinet premiéra Benjamina Netanjahua, požaduje, aby bola nová ozbrojená jednotka rozmiestnená po celej krajine a použitá „na boj proti nacionalistickému zločinu, terorizmu a tam, kde je to potrebné, posilniť režim“.

Ben-Givir, osadník, ktorý bol predtým obvinený z podnecovania rasizmu a podpory teroristickej organizácie, dlho obhajoval národnú gardu a tvrdil, že je potrebná na boj proti nezákonnosti.

Skupiny za občianske práva však vyjadrili obavy z možnosti podriadiť sa Ben-Khirovi, ktorý ešte pred pár rokmi uchovával vo svojom dome obraz židovského rasistu, ktorý v roku 1994 zastrelil 29 Palestínčanov v mešite.

Po zverejnení návrhu v stredu neskoro sa v centre Tel-Avivu zhromaždilo niekoľko stoviek ľudí proti plánom.

Noah Sadat, šéf Asociácie pre občianske práva v Izraeli, napísal tento týždeň generálnemu prokurátorovi krajiny o plánoch s tým, že sa obáva, že nové sily by mohli byť použité proti palestínskym občanom Izraela alebo na potlačenie protivládnych protestov.

„Musíte sa pozrieť na kontext: toto je súčasť Ben-Qirovho plánu získať bezprecedentný politický vplyv v bezpečnostných službách,“ povedal.

„Ak sa má takýto systém zaviesť, musíme zabezpečiť, aby na systém dohliadal bezpečnostný expert a nie politická osobnosť.“

Samostatná jednotka národnej bezpečnosti zriadená predchádzajúcou vládou je pod kontrolou izraelskej polície. Jeho existencia viedla kritikov k spochybňovaniu potreby novej sily, ktorú navrhol Ben-Gvir.

Ben-Kivirovej Strane židovskej moci prisľúbila Národná garda v dohode s Netanjahuovým Likudom po minuloročných parlamentných voľbách, spolu s ďalšími ultranáboženskými a ultranacionalistickými stranami, aby vytvorili najpravicovejšiu vládu v histórii Izraela.

Ben-Khir tento týždeň povedal, že získal prísľub od Netanjahua, že sa bude touto záležitosťou zaoberať v kabinete výmenou za prijatie premiérovho rozhodnutia pozastaviť hlboko kontroverznú revíziu súdnictva uprostred masívnych pouličných protestov a národného štrajku.

READ  Prečo sa zmenila stratégia očkovania v Írsku a ako to funguje teraz?

„Budú vytvorené národné bezpečnostné sily. Rozpočet, ktorý som požadoval pre ministerstvo národnej obrany, bude plne splnený,“ napísal Ben-Ghir v pondelok na Twitteri. „Nikto nemôže zmeniť rozhodnutie ľudí.“

Jeho plány neriešili rozpočet pre Národnú gardu. Ak ho kabinet prijme, výbor bude mať 60 dní na to, aby prišiel s návrhmi, ako zriadiť novú silu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close