Veda

Únik vodíka si vynútil niekoľkotýždňové oneskorenie rakety Artemis Moon

Raketa vesmírneho odpaľovacieho systému NASA Moon bola v sobotu uzemnená po druhýkrát za päť dní, tentoraz v dôsledku veľkého úniku vodíka v rýchlo odpojiteľnej armatúre palivového potrubia, čo bol prvý z niekoľkých týždňov po štarte za 4,1 miliardy dolárov. Will meškanie letu, pravdepodobne október.

Najnovšie meškanie bolo pretrvávajúcim sklamaním pre pracovníkov Kennedyho vesmírneho strediska, keď pozvaní hostia a tisíce obyvateľov a turistov oblasti lemovali ulice a pláže oblasti, aby sledovali výbuch najsilnejšej rakety NASA, Artemis agentúry. Moon zdvihol oponu programu.

Ale vzhľadom na veľký únik vodíka a bez dostatočného času na vykonanie opráv pred koncom aktuálneho obdobia lunárneho štartu v utorok nemali manažéri NASA inú možnosť, ako nariadiť odklad. Artemis 1 skúšobný let.

090322-down1.jpg
Kyslíkové výpary prúdia preč z rakety Space Launch System, keď sa inžinieri pracujúci na diaľkovom ovládaní snažia zastaviť únik vodíka do rýchlo odpojovacej armatúry na základni rakety, kde sa do prvého stupňa posilňovača privádza ultra studená pohonná látka. Po troch neúspešných pokusoch bolo spustenie prerušené.

NASA


Inžinieri posudzujú dve možnosti, ako vyriešiť najnovší problém: vymeniť komponenty v sporných armatúrach na odpaľovacej rampe a vykonať mini test paliva s kvapalným vodíkom, aby sa overil výkon bez úniku. Alebo otočte raketu späť do budovy Vehicle Assembly Building a urobte tam opravy.

Zatiaľ čo VAB poskytne ochranu pred poveternostnými vplyvmi a nebude vyžadovať montáž enviromentálneho krytu na ochranu citlivých komponentov počas opravy, inžinieri nebudú môcť otestovať armatúru pomocou kryogénneho vodíka. A práve vtedy sa úniky s najväčšou pravdepodobnosťou prejavia.

Každá možnosť znamená niekoľkotýždňové oneskorenie spustenia. Ďalšie obdobie lunárneho štartu začína 19. septembra a trvá do 4. októbra. NASA sa však chystá 3. októbra vypustiť novú posádku na Medzinárodnú vesmírnu stanicu na palube kapsuly SpaceX a agentúra sa chce vyhnúť konfliktu.

To znamená, že spustenie SLS pravdepodobne skĺzne do ďalšieho obdobia spustenia, ktoré sa začne 17. októbra a potrvá cez Halloween, kým sa nenájde riešenie na urýchlenie opravných prác.

„Je to neuveriteľne náročný biznis,“ povedal manažér misie Artemis 1 Mike Sarafin. „Zameriavame sa na pochopenie problému… Budúci týždeň budeme pokračovať, keď tieto možnosti ďalej vyčerpáme.“

Počas sobotňajšieho odpočítavania vykonali inžinieri tri pokusy o správne „usadenie“ podozrivého tesnenia do 8-palcového rýchloupínacieho fitingu, no ani jeden nefungoval. Po odporúčaní „no-go“ od inžinierov pracujúcich na tomto probléme riaditeľ štartu Charlie Blackwell-Thompson spustil odpočítavanie o 11:17 EDT.

„Pôjdeme, keď to bude pripravené,“ povedal administrátor NASA Bill Nelson. „Pôjdeme až, najmä teraz, na skúšobný let.“

Zatiaľ nie je jasné, čo spôsobilo únik, ale Sarafin povedal, že ventil bol neúmyselne umiestnený na cykle počas prvých okamihov operácie nakladania paliva, čím sa nakrátko stlačilo vedenie a rýchlospojky.

„Došlo k neúmyselnému tlaku v potrubí na prenos vodíka, ktorý bol vyšší, ako sme plánovali, čo bolo asi 20 libier na štvorcový palec,“ povedal. „Išlo to až na približne 60 libier na štvorcový palec. Samotný letový hardvér, vieme, že je v poriadku, neprekročili sme maximálny konštrukčný tlak.

„Je tu však šanca, že mäkká látka alebo osempalcové rýchle odpojenie zaznamenali nejaký náraz od tesnenia, ale je príliš skoro na to povedať. … Vieme, že sme videli veľký únik.“

090322-padview.jpg
Raketa Space Launch System Moon na vrchole Pad 39B v pondelok počas tankovania na svoj prvý testovací let. Raketa bola uzemnená únikom vodíka v systéme, ktorý dodával pohonnú látku do nádrží prvého stupňa.

NASA


Cieľom misie Artemis 1 je posunúť nepilotovanú kapsulu Orion na vzdialenú obežnú dráhu okolo Mesiaca a otestovať kozmickú loď v hlbokom vesmírnom prostredí pred návratom na Zem na vysokorýchlostný a vysokoteplotný opätovný vstup.

Ak počiatočný skúšobný let bez posádky dopadne dobre, NASA plánuje vypustiť štyroch astronautov na let blízko Mesiaca – Artemis 2 – v roku 2024 a prvý blízko južného pólu Mesiaca v časovom rámci 2025 – 2026. Plánuje sa pristátie ženy a ďalší muž. Všetko však závisí od úspešného skúšobného letu Artemis 1.

Dlho očakávaná misia by ho mala nasmerovať na správnu trajektóriu založenú na neustále sa meniacej polohe Zeme a Mesiaca počas konkrétneho obdobia štartu, želanej mesačnej dráhe pre vesmírnu loď Orion a sile rakety SLS.

Plánovači letov plán skomplikujú to, že sa chcú vyhnúť umiestneniu kozmickej lode na solárny pohon na dlhší čas v tieni Mesiaca a zabezpečiť, aby tam bolo denné svetlo.

Aktuálne štartovacie okno sa zatvára v utorok, v ten istý deň, kedy sa končí certifikácia batérií v samodeštrukčnom systéme rakety. Samotný vopred naplánovaný servis bude vyžadovať návrat do budovy zostavy vozidla, pretože batérie nemožno použiť na štartovacej rampe.

NASA sa v pondelok pokúsila vypustiť raketu SLS pri svojom prvom lete Po štyroch odpočítavacích skúškach a testovaní paliva sa všetky stretli s množstvom technických problémov, vrátane úniku vodíka v rôznych systémoch.

Počas pondelkového pokusu o štart spôsobil chybný teplotný senzor neistotu, či štyri motory prvého stupňa RS-25 rakety SLS dostávajú správne chladenie pred štartom.

Okrem toho, rovnaká armatúra, ktorá unikla v sobotu, unikla aj počas pondelkového pokusu o spustenie, ale koncentrácia bola príliš nízka a inžinierom sa podarilo opraviť vodíkovú nádrž skôr, ako sa vyskytol problém s chladením motora.

Ako sa ukázalo, v skutočnosti boli motory chladené správne a chybný teplotný snímač bol zodpovedný za zavádzanie inžinierov.

READ  Dráhy tieňov v blízkosti južného pólu Mesiaca

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close