Ekonomika

Uniqa dokončila akvizíciu poisťovacej spoločnosti Axa. Preberá svojich klientov – Spoločnosti a trhy – Ekonomika

Uniqa

Autor:

Rakúska poisťovacia spoločnosť Uniqa Insurance Group dokončila akvizíciu dcérskych spoločností skupiny Axa na Slovensku, v Poľsku a Českej republike. Uniqa o tom informovala v tlačovej správe.

Fúziu poisťovacích spoločností s aktivitami vo viacerých krajinách musí schváliť aj Európska komisia (EK). Uniqa dostala súhlas koncom júla. Predaj v Bruseli prebehol bez ďalších podmienok. Európska komisia nezistila žiaden rozpor so zákonom, ktorý definuje podmienky hospodárskej súťaže.

Akvizíciu teraz oficiálne zrušili centrálne banky v Českej republike, Poľsku a na Slovensku. Fúzia spoločností na slovenskom trhu by mala byť právoplatne ukončená do leta 2021. Predaj za miliardu eur je najväčší obchod v histórii spoločnosti.

Akvizíciou sa Uniqa stane piatou najväčšou poisťovacou spoločnosťou v strednej a východnej Európe, ktorá získala päť miliónov nových klientov a 2 100 zamestnancov. Prevezme celkovú prémiu 800 miliónov EUR.

Čo sa mení pre klientov?

„Integrácia nových spoločností prebehne veľmi rýchlo. V súlade s našou stratégiou pre jednotnú značku začneme v nasledujúcich mesiacoch meniť značku nových spoločností, aby sme čo najskôr privítali zákazníkov i zamestnancov vo svete Uniqa.“ , “Komentuje Wolfgang Kindl, člen predstavenstva a riaditeľ medzinárodných trhov v skupine Uniqa.

Klienti nebudú predajom právne dotknutí. Pri zlúčení podobných skupín je nadobúdajúca spoločnosť tiež povinná prevziať záruky predchádzajúcej poisťovne. Patria sem podmienky v poistných zmluvách alebo dôchodkové sporenie. Uniqa potom bude informovať klientov Axy o prevzatí spoločnosti novým vlastníkom.

Poistenci potom majú dve možnosti – so zmenou budú súhlasiť alebo im poistenie jednoducho zrušia. Zamestnanci poisťovne Axa môžu byť na tom o niečo horšie. Pri podobných transakciách sa môžu zatvoriť prebytočné pobočky starej poisťovacej spoločnosti alebo môžu byť zatvorené pracovné miesta. Nová spoločnosť tak šetrí prevádzkové náklady a duplikuje pracovné miesta.

READ  Van der Leyen vyzval na „diskuziu“ EÚ o povinnom očkovaní

Nový biznis

Poisťovňa Uniqa sa na Slovensku nedarí nadpriemerne. Vlani uzavrela so stratou viac ako 10% čistého zisku v porovnaní s rokom 2018. Počet poistných zmlúv sa skončil na viac ako 681-tisíc. Pre porovnanie, v roku 2018 mala cez 720 000. Na konci minulého roka pokleslo aj predpísané poistné o 2,7 percenta.

Uniqa však kvôli nákupu nemusela získavať kapitál. „Nákup bol financovaný z vlastných zdrojov a tiež emisiou desaťročného seniorského dlhopisu v objeme 600 miliónov eur,“ informuje poisťovňa v tlačovej správe. Nákupom Uniqa získa aj dôchodkové sporenie v druhom a treťom pilieri na slovenskom trhu. Pre rakúsku matku však neexistujú žiadne neznáme vody.

Predaj poisťovacej spoločnosti Axa bol známy už začiatkom tohto roka. Francúzska skupina Axa potom potvrdila, že sťahuje svoje dcérske spoločnosti zo Slovenska, Českej republiky a Poľska. Odôvodnila to tým, že sa jej v regióne strednej Európy nedarí. Francúzska matka tak sústredí svoje aktivity na domáci trh.

Po predaji poisťovacej spoločnosti Aegon, ktorú prevzala skupina NN, ide o ďalšie veľké spojenie poisťovacích inštitúcií na Slovensku. Medzitým sa tiež potvrdilo, že sa predáva aj Poštová poisťovňa. Podľa nepotvrdených informácií si ju prevezme poisťovňa Union.

Čo dostane Uniqa na Slovensku?

  • 750 000 nových zákazníkov
  • Ročné predpísané poistné okolo 112 miliónov EUR
  • Upevní si svoje štvrté miesto na trhu
  • Zvýši svoj podiel na trhu na viac ako desať percent
  • Kúpou získa tiež II. a III. dôchodkový pilier

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

READ  Lučina x McDonald ': Ako chutí tradičné slovenské burger s tvarohom a reďkovkou v Mekáč? (Test)

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close