Veda

Univerzálna vakcína proti chrípke by mohla byť dostupná do dvoch rokov, tvrdia vedci Vakcíny a imunizácie

Univerzálna vakcína proti chrípke, ktorá chráni pred všetkými typmi vírusu, by podľa popredného vedca mohla byť dostupná v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Zistilo sa, že experimentálna vakcína založená na rovnakej technológii mRNA, ktorá sa používa vo veľmi úspešnej vakcíne Covid, chráni myši a fretky pred ťažkou chrípkou, čím pripravuje pôdu pre klinické skúšky na ľuďoch.

Profesor John Oxford, virológ z Queen Mary University v Londýne, ktorý sa na práci nezúčastnil, uviedol, že vakcína vyvinutá na Pensylvánskej univerzite by mohla byť pripravená na použitie po budúcej zime.

„Nemôžem dostatočne zdôrazniť, aký dôležitý je tento dokument,“ povedal Oxford pre program BBC Radio 4 Today. „Potenciál je obrovský a myslím si, že niekedy tieto veľké respiračné vírusy podceňujeme.“

Výskumníci pracujú na univerzálnych vakcínach proti chrípke už viac ako desaťročie, ale najnovší prelom publikované vo vedePovažuje sa to za významný krok smerom k vakcíne, ktorá by mohla pomôcť chrániť ľudí pred potenciálne ničivou pandémiou chrípky.

Vakcíny proti sezónnej chrípke, ktoré chránia až pred štyrmi kmeňmi vírusu, sa aktualizujú každý rok, aby sa zaistilo, že sa hodia k vírusom chrípky v obehu. Nová vakcína je navrhnutá tak, aby pripravila imunitný systém proti všetkým 20 podtypom chrípky A a B a pripravila telo na zvládnutie akéhokoľvek chrípkového vírusu, ktorý by sa mohol potenciálne objaviť.

Svet naposledy zažil pandémiu chrípky v roku 2009, keď sa vírus, ktorý prešiel z ošípaných na ľudí, rozšíril po celom svete. Zatiaľ čo toto prepuknutie bolo oveľa menej smrteľné, ako sa zdravotnícki úradníci obávali, pandémia chrípky v roku 1918 ukázala, aké nebezpečné môžu byť nové kmene a zabíjajú milióny ľudí.

Dať ľuďom „základnú“ úroveň imunity proti celému spektru chrípkových kmeňov by mohlo viesť k oveľa menšiemu počtu chorôb a menej úmrtí, povedal Dr. Scott Hensley, výskumník z tímu v Pensylvánii. Experimenty na myšiach a fretkách zistili, že mRNA vakcína proti chrípke vyvolala vysoké hladiny protilátok, ktoré boli stabilné niekoľko mesiacov a chránili pred vírusom.

READ  Prvý prípad opičích kiahní potvrdený v štáte Iowa

Zatiaľ čo výsledky testov na zvieratách sú sľubné, sú potrebné klinické skúšky, aby sa zistilo, či vakcína chráni ľudí rovnakým spôsobom bez problematických vedľajších účinkov. Vakcína vyvoláva u regulačných orgánov otázky, či schváliť očkovaciu látku, ktorá by mohla chrániť pred vírusom s pandemickým potenciálom, ktorý sa však v skutočnosti ešte neobjavil.

Dr Andrew Freedman, čitateľ infekčných chorôb na Cardiffskej univerzite, povedal: „Táto vakcína bola zatiaľ testovaná iba na zvieratách a bude dôležité otestovať jej bezpečnosť a účinnosť na ľuďoch.“ „Zdá sa, že ide o veľmi sľubný prístup k cieľu vyrobiť univerzálnu vakcínu proti chrípke, ako aj vakcínu, ktorá chráni pred mnohými členmi iných vírusových rodín, ako sú rhino- a koronavírusy.“

Adolfo Garcia-Sastre, riaditeľ Institute for Global Zdravie a Emerging Pathogens v nemocnici Mount Sinai v New Yorku uviedli, že súčasné vakcíny proti chrípke nechránia pred vírusmi chrípky s pandemickým potenciálom. „Táto vakcína, ak bude dobre fungovať u ľudí, ju dostane.“

„Štúdie sú predklinické v experimentálnych modeloch,“ dodal. „Sú veľmi sľubné a hoci naznačujú ochranný potenciál proti všetkým podtypom vírusu chrípky, nemôžeme si byť istí, kým sa nevykonajú klinické skúšky na dobrovoľníkoch.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close