Zábava

Úplne prvý absolvent Akadémie múzických umení v Prahe: Pamätáte si na tohto slovenského herca so silným hlasom?

Dušan Blaškovič bol členom bratislavskej Novej scény (1953 – 1954) a členom činohry Krajského divadla v Nitre. V roku 1962 sa vrátil do Bratislavy, kde si opäť zahral na Novej scéne. V rokoch 1971 až 1975 bol jeho umeleckým vedúcim. Po roku 1982 bol členom Slovenského národného divadla.

Slovenská verejnosť pozná Dušana Blaškoviča ako predstaviteľa mnohých divadelných postáv, filmov a televíznych inscenácií. Aj keď na javisko vstúpil ako mladý, začínajúci herec, postavy, ktoré stvárňoval, vyžadovali vždy zrelosť a skutočnú umeleckú vyspelosť.

Úplne prvý absolvent Akadémie múzických umení v Prahe:

Zdroj: RTVS

V televízii účinkoval vo filmoch Canarisova Krvavá hviezda, AC Dupin zasahuje, Sváko Ragan, Štrnásť výstrelov, Vivat Beňovský, Červené víno a ďalšie. Významný predstaviteľ psychologicko-realistickej hereckej školy je známy z filmov Štyridsaťštyri, Dáždnik svätého Petra, Prerušená pieseň, Jánošík, Oslava v botanickej záhrade, Galoše šťastia či Vrah z cintorína.

Za svoju umeleckú činnosť mu bol udelený titul Zaslúžilý umelec v roku 1972. Zomrel 17. septembra 2001 v Bratislave, iba 6 dní po 71. narodeninách.

Jeho dcéra Ľuba Blaškovičová je tiež herečka. „Herec musí byť zasiahnutý – málo, ale presne, povedal môj otec, známy herec – Dušan Blaškovič,“ uviedla pred tromi rokmi v rozhovore pre portál Ženy v meste.

Úplne prvý absolvent Akadémie múzických umení v Prahe:

Zdroj: SFI

READ  Vstupuje do výroby slovenského televízneho seriálu Slovan

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close