Veda

Úplněk Halloween: Pozrite sa na októbrový „modrý mesiac“ dnes večer

To dáva tento rok 13 splnov namiesto obvyklých 12.

A ak v blízkosti splnu spozorujete niečo, čo vyzerá ako ohnivo červená hviezda, je to tak Mars.

Červená planéta sa k Zemi priblížila najbližšie začiatkom októbra a na nočnej oblohe stále žiari jasne.

Prvý októbrový spln bol 1. októbrom zberový mesiac a druhým je vzácny spln halloweenskeho modrého loveckého mesiaca.

Aj keď mesiac v skutočnosti nebude vyzerať modro, druhý spln v jednom mesiaci sa zvyčajne označuje ako modrý mesiac. Stáva sa to každé 2,5 až tri roky alebo „raz za modrý mesiac“.

Predtým bol modrý mesiac známy ako tretí alebo štvrtý spln mesiaca v jednej sezóne.

Nasledujúci mesiac po žatve je obyčajne známy ako mesiac lovca – keď lovci využívali mesačný svit na lov koristi a prípravu na zimu.

Zatiaľ čo sa modrý mesiac javí ako vzácny, spln na Halloween v rôznych časových pásmach je ešte vzácnejší – udalosť, ku ktorej nedošlo od roku 1944.

Spln sa však na Halloween objavuje každých 19 rokov v niektorých časových pásmach, takže môžete očakávať spln Halloween opäť v rokoch 2039, 2058, 2077 a 2096.

Celý halloweenský mesiac vyjde 31. októbra o 10:49 hod. Východného času, čo vysvetľuje, prečo bude mesiac viditeľný naprieč časovými pásmami.

Uviazli ste doma?  Pozerajte do neba
Ak to nevidíte kvôli zlému počasiu alebo oblačnosti vo vašej oblasti, ikona Projekt virtuálneho ďalekohľadu bude zdieľať priamy prenos z halloweenskeho modrého mesiaca stúpajúceho nad Rímom.
Toto je tiež posledný deň letného času pre mnoho ľudí na celom svete, preto si hodiny 1. novembra o 2:00 vráťte o hodinu späť. (Hodiny sa už po celej Európe vrátili o hodinu späť 25. októbra o 2:00)
Sprievodca pohľadom na hviezdy pre začiatočníkov

Máme to; toto je zvláštny víkend. Toto bol rok pandémie, na Halloween je spln a čas sa mení nasledujúci deň – a utorok je Dňom volieb v USA.

READ  Pozorovanie oblohy: spln bude štvrtým najbližším v roku

Každý mesiac roku 2020 priniesol svoje vlastné prekvapenia, ktoré boli porovnateľné so skutočnou hrou Jumanji „no nevidel som to.“

Aby sme vám pomohli zachovať pokoj a pokračovať, navrhujeme hľadieť na hviezdu. Vyhľadajte tento víkend, aby ste videli úplný mesiac a Mars a oddávali sa divom nočnej oblohy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close