Svet

Úradníci tvrdia, že Spojené štáty dúfajú, že Abrahámove dohody pomôžu izraelsko-palestínskemu konfliktu

USA pracujú na rozšírení normalizačných dohôd medzi Izraelom a arabskými krajinami, známych ako Abrahámove dohody, a je možné obnoviť tieto väzby s cieľom zlepšiť pokrok v izraelsko-palestínskom konflikte, uviedli v utorok vysokí zahraniční predstavitelia.

Na tlačovej konferencii s americkým ministrom zahraničných vecí Anthonym Blingenom, ktorá v stredu prezerala schôdzky so svojimi izraelskými a emirátskymi partnermi, predstavitelia zopakovali, že Abrahámove dohody nie sú alternatívou k riešeniu medzi dvoma štátmi medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

2 Pozrite si galériu

Yair Lapid a Anthony Blinken sa prvýkrát stretávajú v Ríme

Minister zahraničných vecí Yair Labyrinth sa v júni stretne v Ríme s americkým ministrom zahraničných vecí Anthonym Blingenom

(Foto: A.P.)

“Naďalej vítame hospodársku spoluprácu medzi Izraelom a všetkými krajinami v regióne. Dúfame, že pokrok bude možné dosiahnuť normalizáciou pokroku na izraelsko-palestínskej ceste,” uviedol vysoký predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí.

Blinken sa stretne ako prvý Minister zahraničných vecí Yair Labyrinth A šejk Abdullah bin Saeed Al Nahyan zo Spojených arabských emirátov v stredu oddelene na ministerstve zahraničných vecí. Potom s týmito dvoma usporiada trojstranné stretnutie, prvé takéto stretnutie.

Vedúci predstavitelia Izraela, Spojených arabských emirátov a Bahrajnu podpísali Abrahámovu dohodu v Bielom dome vlani v septembri. Nasledujúci mesiac Izrael a Sudán oznámili normalizáciu vzťahov, pričom Maroko v decembri nadviazalo diplomatické styky s Izraelom a porazilo svojho predchodcu Donalda Trumpa pri voľbe prezidenta USA Joea Bidena.

Palestínski predstavitelia uviedli, že ich arabskí bratia oklamali, aby súhlasili s Izraelom bez toho, aby najskôr požadovali pokrok pri vytváraní palestínskeho štátu. Dva arabské štáty – Egypt a Jordánsko – až do minulého roka nadviazali s Izraelom úplné vzťahy.

2 Pozrite si galériu

Palestínski príslušníci Fatahu držia zbrane počas boja proti mierovej dohode o nadviazaní diplomatických vzťahov medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmiPalestínski príslušníci Fatahu držia zbrane počas boja proti mierovej dohode o nadviazaní diplomatických vzťahov medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi

Palestínski príslušníci Fatahu držia zbrane počas vlaňajšieho protestu proti mierovej dohode medzi Izraelom a Spojenými arabskými emirátmi.

(Foto: EPA)

Americkí predstavitelia neuviedli presne, ako sa Washington snaží využiť normalizačné dohody ako nástroj pokroku v izraelsko-palestínskom konflikte.

„Bidenova administratíva začala s jasným záväzkom k dvojštátnemu riešeniu. V tomto záväzku budeme pokračovať.

Predseda vlády Naphtali Bennett je proti palestínskemu štátu a odmieta možnosť rokovaní.

Americkí predstavitelia uviedli, že tri krajiny na stretnutí zriadia dve nové pracovné skupiny, pričom jedna skupina sa zameria na náboženské spolužitie a druhá na problémy s vodou a energiou.

„Tieto pracovné skupiny budú spolupracovať s kľúčovými americkými partnermi v regióne, aby zaistili, že Izrael a Spojené arabské emiráty budú spoločne hľadať nové spôsoby riešenia starých problémov v regióne,“ uviedol americký predstaviteľ.

READ  Ako reštrukturalizovať moc v humanitárnej oblasti

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close