Veda

„Urgentnosť“: WHO očakáva celosvetovo viac prípadov opičích kiahní správy zo svetovej zdravotníckej organizácie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dúfa, že sa jej podarí identifikovať viac prípadov opičích kiahní, keďže rozšíri dohľad na krajiny, kde sa táto choroba bežne nevyskytuje.

K sobote bolo 92 potvrdených prípadov a 28 podozrivých prípadov opičích kiahní z 12 členských štátov, ktoré nie sú endemické pre vírus, uviedla agentúra OSN s tým, že v najbližších dňoch poskytne krajinám ďalšie usmernenia a odporúčania, ako postupovať. znížiť Nech sa opičie kiahne šíria.

„Dostupné informácie naznačujú, že medzi ľuďmi, ktorí sú v blízkom fyzickom kontakte so symptomatickými prípadmi, dochádza k prenosu z človeka na človeka,“ uviedla agentúra.

‚genitálna forma‘

Opičie kiahne sú nákazlivé ochorenie, ktoré je zvyčajne mierne a je endemické v častiach západnej a strednej Afriky. Hoci patrí do rovnakej vírusovej rodiny ako kiahne, jej príznaky sú mierne.

Ľudia sa zvyčajne zotavia do dvoch až štyroch týždňov bez potreby hospitalizácie, ale ochorenie je niekedy smrteľné.

Šíri sa tesným kontaktom, takže sa dá relatívne ľahko kontrolovať pomocou opatrení, ako je sebaizolácia a hygiena.

Predstaviteľ WHO David Heyman povedal: „To, čo sa teraz deje, je, že sa to dostalo do populácie ako sexuálna forma, ako genitálna forma a šíri sa ako sexuálne prenosné infekcie, čo zvýšilo jeho prenos po celom svete.“ , špecialista na infekčné choroby.

Heyman povedal, že medzinárodná komisia expertov sa stretla prostredníctvom videokonferencie, aby zistila, čo je potrebné preštudovať, a aby verejnosť informovala o epidémii, vrátane ľudí, ktorí sú najzraniteľnejší, sú vystavení väčšiemu riziku a majú rôzne spôsoby prenosu. prenos. ,

Povedal, že stretnutie bolo zvolané „kvôli naliehavosti situácie“. Výbor nie je skupinou, ktorá by navrhovala vyhlásenie núdzového stavu v oblasti verejného zdravia medzinárodného významu, čo je najvyššia výstraha WHO, ktorá sa vzťahuje na pandémiu COVID-19.

READ  Prvý prípad opičích kiahní potvrdený v štáte Iowa

Povedal, že úzky kontakt je hlavnou cestou prenosu, pretože typické lézie choroby sú veľmi nákazlivé. Ohrození sú napríklad rodičia, ktorí sa starajú o choré deti, ako aj zdravotníci, a preto sa v niektorých krajinách začali očkovať tímy, ktoré liečia pacientov s opičími kiahňami pomocou vakcíny proti kiahňam, príbuznému vírusu.

Mnohé zo súčasných prípadov boli identifikované na klinikách sexuálneho zdravia.

‚Môžeš sa chrániť‘

Americký prezident Joe Biden v nedeľu uviedol, že nedávno identifikované prípady opičích kiahní v Európe a Spojených štátoch „byť znepokojené“.

Vo svojich prvých verejných poznámkach k tejto chorobe Biden povedal: „Je obava, že ak by sa rozšírila, malo by to dôsledky. Zatiaľ mi nepovedali úroveň expozície, ale je to niečo, čoho by sa mal obávať každý. Usilovne pracujeme na tom, aby sme zistili, čo robíme.“

Povedal, že prebiehajú snahy určiť, ktorá vakcína by mohla byť účinná.

V Spojenom kráľovstve Agentúra na ochranu zdravia Spojeného kráľovstva (UKHSA) uviedla, že nové údaje budú zverejnené v pondelok po tom, čo bolo v piatok nahlásených 20 prípadov.

Hlavná lekárska poradkyňa UKHSA Susan Hopkinsová na otázku, či je prenos v komunite v Spojenom kráľovstve v súčasnosti normou, odpovedala „Absolútne“.

„Nachádzame prípady, ktoré nemajú žiadny kontakt s niekým zo západnej Afriky, čo sme už v tejto krajine videli,“ povedala pre televíziu BBC. „Každý deň odhaľujeme viac prípadov.“

„relatívne ľahký“

Hopkins uviedol, že epidémia sa sústreďovala medzi gaymi alebo bisexuálnymi mužmi v mestských oblastiach.

„Riziko pre všeobecnú populáciu je v súčasnosti veľmi nízke a myslím si, že ľudia musia byť na to ostražití,“ povedala s tým, že symptómy budú u väčšiny dospelých „relatívne mierne“.

skorá genomická indexovanie Niekoľko prípadov v Európe naznačuje podobnosti s kmeňom šíriacim sa obmedzeným spôsobom v Británii, Izraeli a Singapure v roku 2018.

READ  „No tak, poďme vážne“: Anthony Fauci tvrdí, že bol „úplne mimo kontaktu“ s maskou, ktorú nosil v roku 2022.

Heyman povedal, že je „biologicky pravdepodobné“, že vírus cirkuluje mimo krajín, kde je endemický, ale že uzávierky COVID-19, sociálne dištancovanie a cestovné obmedzenia neviedli k veľkému prepuknutiu.

Zdôraznil, že prepuknutie opičích kiahní nebolo ako v prvých dňoch pandémie COVID-19, pretože sa neprenáša ľahko. Ľudia, ktorí majú podozrenie, že boli vystavení alebo ktorí vykazujú príznaky – vrátane hrboľatej vyrážky a horúčky – by sa mali vyhýbať úzkemu kontaktu s ostatnými.

„Vakcíny sú k dispozícii, ale najdôležitejšou správou je, že sa môžete chrániť,“ povedal Heyman.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close