Hlavné správy

Urobte Ježiša Krista Kráľom Slovenska ━ európskym konzervatívcom

Štátny tajomník Ministerstva kultúry SR počas omše v katolíckej bazilike prisľúbil, že Ježiša Krista spraví slovenským kráľom, a vyzval slovenskú katolícku cirkev, aby jeho návrh podporila, čím nahnevala kritikov.

Štátny tajomník Štefan Kuffa, člen nacionalisticko-konzervatívnej Slovenskej národnej strany, mladší partner v súčasnej vláde premiéra Roberta Fica, povedal, že chce, aby bol Ježiš Kristus dosadený za kráľa, a prisľúbil, že plán zrealizuje. , slovenské noviny Pravda správy.

„V mene ministerstva kultúry dávame sľub… že čoskoro začneme dosahovať intronizáciu Krista Kráľa a staneme sa slovenským kráľom,“ povedal Kufa.

Konferencia biskupov Slovenska na návrh reagovala slovami: „Konferencia biskupov Slovenska sa zdržala slov, ktoré predniesol zástupca ministerstva kultúry počas svätej novény, ktorú každoročne pripravuje tiranský arcibiskup.“

Biskupská konferencia kritizovala Guffu za jeho návrh v Bazilike sv. Mikuláša slovami: „Chrám by nemal byť miestom modlitieb a výziev, ktoré rozdeľujú veriacich. Miešanie politickej agendy s duchovným slovom nás núti pochopiť nenávisť a negatívne reakcie.

Omša sa pôvodne vysielala online, no zo sociálnych sietí bola odstránená a neskôr z vysielania vystrihnutá na desať minút Guffovho prejavu.

Opoziční politici Boli nahnevaní Komentármi Kuffu, podobne ako Aloja Hlinu, nezávislého poslanca zvoleného na liberálnej listine Saskatchewan.

„Bojím sa toho. Naozaj to nechcem. Nech dajú svätý pokoj cirkvám, s nádejou pre všetkých týchto pašerákov,“ povedal Hlina.

František Majerský z Kresťanskodemokratickej strany dodal: „Som prekvapený, že dostal v cirkvi možnosť vyjadrovať sa k politickým veciam, čo tam absolútne nie je.“

Kufu kritizovala aj bývalá vicepremiérka Veronika Remišová z proliberálnej Európskej ľudovej strany. povedať„Nikdy predtým vysoký politik nekázal na svätej omši a nezneužíval priestory kostola na svoje politické ciele.“

Podporu Guffu nie je príliš naklonené ani ministerstvo kultúry, ktoré vo vyhlásení píše, že „ministerstvo kultúry od začiatku považovalo iniciatívu za osobný krok štátneho tajomníka Stephena Guffu“.

READ  Schiffrinovej rivalka Petra Valhová dominuje v slalome Svetového pohára

Vyhlásenie Ježiša Krista za kráľa nebolo v Európe bezprecedentným krokom. poľská vláda Kristus bol vyhlásený za Kráľa v roku 2016 Na ceremónii v kostole v Krakove.

Poľskí katolíci z celej krajiny sa zhromaždili, aby sa modlili za ustanovenie Krista za kráľa:

V našich srdciach vládni nám, Kriste! V našich rodinách, Kriste, vládni nám! … V našich školách a univerzitách vládni nám, Kriste! … Cez krajinu Poľska, vládni nám, Kriste! … Zaväzujeme sa brániť Tvoje sväté uctievanie a kázať Tvoju kráľovskú slávu, Kriste, Kráľu náš, zaväzujeme sa!

Podobne ako Poľsko je aj Slovensko väčšinovo katolíckou krajinou s približne tromi miliónmi rímskokatolíkov. 56% populácie krajiny Podľa Európskej únie. Približne 3,8 milióna Slovákov sa považuje za veriacich, z toho len 111-tisíc je nekresťanských.

Čísla však tiež ukazujú, že počet katolíkov v krajine od roku 2001 klesol takmer o 700 000.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close