Veda

Urobte každý deň toľko krokov, aby ste znížili riziko demencie

Štúdia zistila, že ľudia vo veku od 40 do 79 rokov, ktorí urobili 9 826 krokov denne, mali o 50 % menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie demencia do siedmich rokov. Navyše tí, ktorí kráčali s „účelom“ – tempom viac ako 40 krokov za minútu – dokázali znížiť riziko demencie o 57 % len s 6 315 krokmi za deň.

„Je to rýchla chôdza, ako napríklad chôdza so silou,“ povedala spoluautorka štúdie Borja del Pozo Cruz, docentka na Univerzite v južnom Dánsku v dánskom Odense a vedúca výskumníčka v oblasti zdravotníckych vied na univerzite v Cádiz v r. Španielsko..

Dokonca aj ľudia, ktorí prejdú približne 3800 krokov denne akýmkoľvek daným tempom, majú o 25 % znížené riziko demencie, zistila štúdia.

„V prvom rade by to stačilo pre osoby so sedavým zamestnaním,“ uviedol Del Pozo Cruz v e-maile.

Povedal: „Toto je odkaz, ktorý môžu lekári použiť na motiváciu starších dospelých s veľmi sedavým zamestnaním – 4k krok je veľmi možný pre mnohých ľudí, dokonca aj pre tých, ktorí sú menej zdatní.“ Alebo sa necítia veľmi motivovaní,“ povedal. . „Možno, že aktívnejší a zdatnejší jednotlivci by sa mali zamerať na 10 k, čo je miesto, kde vidíme maximálny vplyv.“

Podľa redakčného titulku však štúdia pochovala ešte zaujímavejší výsledok. „Je 112 nových 10 000?“ Publikované v utorok v JAMA Neurology.
Štúdia zistila, že najväčšie zníženie rizika demencie – 62 % – dosiahli tí, ktorí kráčali veľmi rýchlym tempom 112 krokov za minútu počas 30 minút denne. východ Výskum označených 100 krokov za minútu (2,7 mph) ako „rýchly“ alebo mierny stupeň intenzity.

Úvodník tvrdil, že jednotlivci, ktorí sa snažia znížiť riziko demencie, sa zameriavajú na tempo chôdze.

READ  Veľká guľová hviezdokopa v Herkulovi

„Zatiaľ čo 112 krokov/minútu je rýchlejšia kadencia, ‚112‘ je pre väčšinu jednotlivcov pravdepodobne oveľa lepšie zvládnuteľné a menej zastrašujúce číslo ako ’10 000′, najmä ak sú fyzicky neaktívni alebo menej aktívni,“ hovorí Alzheimerova choroba. Napísal výskumník Ojioma Okonkwo a Elizabeth Planlup v úvodníku. Okonkwo je docentom na oddelení medicíny Centrum pre výskum Alzheimerovej choroby vo Wisconsine na Wisconsinskej univerzite – Madison; Planalp je vedecký pracovník v laboratóriu Okonkwo.

„Súhlasíme, že je to veľmi zaujímavé zistenie,“ uviedol Del Pozo Cruz prostredníctvom e-mailu. „Veríme, že na intenzite krokov záleží! viac ako na objeme. Túto technológiu je možné použiť na sledovanie nielen počtu krokov, ale aj rýchlosti, a preto je možné tento typ metrík použiť aj v komerčných hodinkách. Môže byť zahrnutý. Ďalší výskum je na to potrebná.“

Ľudia, ktorí "účel"  - tempom viac ako 40 krokov za minútu - dokázali znížiť riziko demencie o 57 % len s 6 315 krokmi denne, uvádza nová štúdia.

Nemáte počítadlo krokov? Môžete spočítať počet krokov, ktoré urobíte za 10 sekúnd, a potom ich vynásobiť šiestimi – alebo počet krokov, ktoré urobíte za šesť sekúnd, a vynásobiť ho 10. funguje v oboch smeroch. Pamätajte však, že nie každý má rovnaké kroky a úroveň kondície. Rýchle tempo pre 40-ročného človeka nemusí byť udržateľné pre 70-ročného človeka.

Poznámka redaktora: Pred začatím akéhokoľvek nového cvičebného programu sa poraďte so svojím lekárom. Okamžite zastavte, ak cítite bolesť.

vnútorná štúdia

štúdium, Tiež publikované v utorok v JAMA Neurologyanalyzovali údaje od viac ako 78 000 ľudí vo veku 40 až 79 rokov, ktorí nosili zápästný akcelerometer. Výskumníci spočítali celkový počet krokov, ktoré každý človek urobil za deň, a potom ich rozdelili do dvoch kategórií: menej ako 40 krokov za minútu – čo je viac než len chôdza, napríklad keď kráčate z jednej miestnosti do druhej. Buďte — a choďte — viac ako 40 krokov za minútu, alebo takzvaná „účelná“ chôdza. Výskumníci tiež analyzovali špičkových výkonov – tých, ktorí urobili najviac krokov za 30 minút za deň (hoci týchto 30 minút nemuselo byť na jednej prechádzke).

Vedci potom porovnali kroky tejto osoby s diagnózou oboch typov demencie o sedem rokov neskôr. Po kontrole veku, etnickej príslušnosti, vzdelania, pohlavia, sociálno-emocionálneho stavu a toho, koľko dní mali na sebe akcelerometer, sa výskumníci zamerali na faktory ako zlá strava, fajčenie, užívanie alkoholu, užívanie drog, problémy so spánkom a kardiovaskulárna anamnéza. boli zahrnuté aj premenné. choroba.

5 cvikov na kompenzáciu prílišného sedenia

Štúdia mala určité obmedzenia, zdôrazňujú jej autori – bola len pozorovacia, takže nemôže stanoviť priamu príčinnú súvislosť medzi chôdzou a nižším rizikom demencie. Okrem toho „vekové rozpätie účastníkov môže viesť k obmedzeným prípadom demencie, čo znamená, že naše výsledky nemusia byť zovšeobecniteľné na staršiu populáciu,“ uvádza štúdia.

READ  Trosky rakety z vypustenia čínskej vesmírnej stanice padajú späť na Zem - ale kde?

„Keďže diagnostika demencie je často výrazne oneskorená a táto štúdia nezahŕňala formálne klinické a kognitívne hodnotenia demencie, je možné, že prevalencia demencie v komunite bola veľmi vysoká,“ uviedli autori.

Aj keď súhlasíme s tým, že zistenia nemožno interpretovať ako priamu príčinu a následok, „narastajúce dôkazy podporujúce výhody fyzickej aktivity na udržanie optimálneho zdravia mozgu už nemožno ignorovať,“ napísali Okonkwo a Planlup.

„Považuje sa to za neoddeliteľnú súčasť rutinných návštev primárnej starostlivosti pre starších dospelých na zvládnutie fyzickej nečinnosti,“ povedal.

dodáva výskum

Nedávny výskum publikovaný v júli skutočne zistil, že niekoľko voľnočasových aktivít, ako sú domáce práce, cvičenie, kurzy vzdelávania dospelých a návštevy rodiny a priateľov, ovplyvňuje riziko demencie u ľudí v strednom veku.

Dospelí, ktorí sa venovali nadmernej fyzickej aktivite, ako je časté cvičenie, mali o 35 % nižšie riziko vzniku demencie ako tí, ktorí sa týmto aktivitám venovali minimálne, Výskumníci zistili.
Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o Pickleballs (a viac)

Pravidelné domáce práce znížili riziko o 21 %, zatiaľ čo riziko demencie sa znížilo o 15 % v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa menej venovali každodenným návštevám rodiny a priateľov.

Vedci zistili, že každý v štúdii profitoval z ochranného účinku fyzických a duševných aktivít bez ohľadu na to, či mal alebo nemal rodinnú anamnézu demencie.

Ďalšia štúdia zverejnená v januári Zistilo sa, že cvičenie môže spomaliť demenciu u aktívnych starších ľudí, ktorých mozog už vykazuje príznaky Plaky, spleti a iné príznaky Alzheimerovej choroby a iné kognitívne dysfunkcie.

Táto štúdia zistila, že cvičenie zvyšuje hladiny proteínu, o ktorom je známe, že posilňuje komunikáciu medzi mozgovými bunkami, čo môže byť kľúčovým faktorom pri udržiavaní demencie na uzde.

„Demencii sa dá vo veľkej miere predchádzať,“ povedal Del Pozo Cruz. „Znížením fyzickej aktivity, ako aj iného životného štýlu, ako je alkohol a fajčenie, zdravá strava a udržiavanie hmotnosti a spánku vás môžu dostať na správnu cestu, aby ste sa vyhli demencii.“

READ  Odborník na infekčné choroby, ktorý tlačil masky, zomiera na COVID-19

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close