Svet

USA a EÚ založili bilaterálne fórum o Číne

Medzi americkým ministerstvom diplomacie a Európskou službou pre vonkajšiu činnosť bude prebiehať bilaterálny dialóg.

USA a Európska únia začali v piatok bilaterálny dialóg s Čínou. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na spoločné vyhlásenie amerického ministra zahraničia Mika Pompeho a vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josepa Borrella.

Medzi americkým ministerstvom diplomacie a Európskou službou pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) bude prebiehať bilaterálny dialóg. Podľa vyhlásenia Pompeo aj Borrell privítali začatie dialógu, ktorý bude slúžiť európskym a americkým odborníkom na diskusiu o mnohých otázkach týkajúcich sa Číny.

Vedúci predstavitelia sa dohodli na usporiadaní stretnutí s vyššími úradníkmi o rôznych témach vrátane ľudských práv, bezpečnosti a multilateralizmu. Nasledujúce stretnutie vedúcich predstaviteľov tejto iniciatívy – námestníka ministra zahraničia USA Stephena Bieguna a generálnej tajomníčky ESVČ Helgy Schmidovej sa uskutoční v polovici novembra.

Pompeo sa snaží presvedčiť európske krajiny, aby odmietli čínsky telekomunikačný gigant Huawei, ktorý chce v Európe implementovať sieťovú infraštruktúru piatej generácie (5G). Washington považuje čínsku technologickú spoločnosť za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Pompeo a Borrell v piatok v telefonickom rozhovore vyjadrili tiež podporu nezávislosti Bieloruska, kde sa konajú masové protesty proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, a vyzvali na okamžité ukončenie bojov medzi Arménskom a Azerbajdžanom na spornom území Náhorného Karabachu.

READ  Muž (69) lovil, keď ho napadol medveď! Strašidelná FOTO po útoku: Nebudete veriť tomu, čo ho prinútilo prežiť

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close