Hlavné správy

USA by mohli použiť atentát na iránskeho vedca ako zámienku na akciu, tvrdí Kosačov

„USS Nimitz a sprievodný štrajkový tím dostali príkaz na návrat do zóny Perzského zálivu. Pentagón nariadil nasadenie USS Nimitz v Perzskom zálive tesne pred atentátom na Mohsena Fachrizadeha-Mahabadiho.“ Z Nemecka do Spojených štátov Arabské emiráty s cieľom posilniť bezpečnosť a stabilitu v tomto regióne, “ uviedol Kosačov, ktorého citovala agentúra TASS.

„Všetky tieto prípravy demonštrujú pripravenosť na rozsiahle bojové akcie. Vyžaduje si rovnaký spúšťač … a smrť iránskeho jadrového vedca môže tomuto účelu celkom dobre poslúžiť,“ Kosačov pokračoval. Situáciu označil ako „nebezpečné hry s nepredvídateľnými, ale určite negatívnymi dôsledkami“. „A vedenie Iránu za to určite nemožno viniť,“ poznamenal. Podľa jeho názoru možno atentát na vedca označiť ako teroristický útok zameraný na destabilizáciu situácie v regióne a vyvolanie tvrdej reakcie Iránu. „Preto teraz samozrejme veľa závisí od nestrannosti iránskeho vyšetrovania atentátu, od reakcie (Teheránu) a postavenia medzinárodného spoločenstva,“ dodal Kosačov.

Mohsen Fachrizade-Mahabadi utrpel po prevoze do nemocnice zranenia, ktoré utrpel v piatok počas ozbrojeného útoku neznámych páchateľov v meste Abisard na severe Iránu. Iránsky prezident Hasan Bruhi obvinil Izrael z atentátu na jadrového fyzika s podporou USA. Iránsky minister zahraničia Mohammad Javad Zaríf uviedol, že za incidentom je Izrael. Najvyšší iránsky duchovný ajatolláh Alí Chameneí vyzval na potrestanie osôb stojacich za piatkovým atentátom. New York Times s odvolaním sa na dvoch nemenovaných amerických spravodajských úradníkov napísal, že za útokom na Fachrizadeh stojí Izrael. Ďalšie podrobnosti však neposkytol.

Fachrizadeh, expert na vývoj rakiet, sa považuje za architekta iránskeho jadrového programu. Západné a izraelské tajné služby tvrdia, že viedli tajný program vývoja jadrových zbraní zastavený v roku 2003. V roku 2018 sa jeho meno zmienil aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, keď obvinil Irán z pokračovania vývoja jadrových zbraní. „Pamätaj si to meno, Fachrizadeh,“ Povedal vtedy Netanjahu.

READ  Výskum ukazuje pozitívny postoj Slovenska k Rusku - EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close