Hlavné správy

USA chcú urovnať dlhotrvajúci spor medzi Airbusom a Boeingom

Podmienkou však je, aby Airbus splatil miliardy dolárov, ktoré dostal ako dotácie od európskych vlád.

USA sú pripravené urovnať dlhotrvajúci spor s Európskou úniou o dotácie pre ich výrobcov lietadiel Airbus a Boeing a zrušiť dovozné clá na európske výrobky. Podmienkou však je, aby Airbus splatil miliardy dolárov, ktoré dostal ako dotácie od európskych vlád. Agentúre Reuters to vo štvrtok oznámili zdroje blízke informáciám.

Ponuku predložil americký obchodný zástupca Robert Lighthizer. Urobilo tak iba pár dní pred utorkovým (13. októbrom) oficiálnym rozhodnutím Svetovej obchodnej organizácie (WTO), v ktorom WTO umožňuje Bruselu uvaliť na dotácie pre Boeing ročné sankcie na americké výrobky v hodnote 4 miliárd dolárov (3,40 miliárd eur). . WTO už predtým rozhodovala o sťažnosti USA na EÚ týkajúce sa dotácií pre Airbus. V takom prípade umožnila Washingtonu uvaliť na výrobky z EÚ clo vo výške 7,5 miliárd dolárov. Washington ich okamžite predstavil.

Dá sa však očakávať, že Brusel neprijme ponuku spoločnosti Lighthizer. Podmienky stanovené USA by boli pre Airbus nákladné v čase, keď výrobcov lietadiel tlačí nadol nová pandémia koronavírusu. Brusel ani Washington tieto informácie nekomentovali.

Jeden európsky zdroj však označil ponuku za „urážku“, ktorá by podľa neho mohla prehĺbiť colný spor. Na druhej strane americký zdroj uviedol, že Lighthizer trvá na vrátení dotácií s Airbusom.

Podľa analytikov sa obe strany snažia posilniť svoje pozície pred budúcimi rokovaniami. Obaja vyzývajú na diskusiu, obaja však tvrdia, že druhá strana sa nesnaží situáciu vyriešiť.

READ  Konflikt o Náhorný Karabach: Kanada pozastavila vývoz zbraní do Turecka

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close