Hlavné správy

USA dodávajú Slovensku vrtuľníky, aby zásobovali Ukrajinu prúdovými lietadlami

BRATISLAVA – Spojené štáty americké dodali Ukrajine 12 nových vojenských vrtuľníkov ako náhradu za stíhačky MiG-29, uviedol v stredu slovenský minister obrany.

V rámci ponuky zaplatí Slovensko 340 miliónov dolárov za útočné helikoptéry Bell AH-1Z v rámci dohody v hodnote 1 miliardy dolárov, ktorá zahŕňa 500 rakiet AGM-114 Hellfire II a výcvik, uviedol minister obrany Jaroslav Knott.

Financovanie americkej zahraničnej armády pokryje zvyšných 660 miliónov dolárov, povedal. EÚ podľa Knotta pošle Slovensku dodatočnú kompenzáciu 200 miliónov eur (213 miliónov dolárov).

Slovenská vláda zatiaľ túto ponuku neprijala.

Nott povedal, že ozbrojeným silám jeho krajiny v súčasnosti chýbajú bojové vrtuľníky a dohoda by výrazne zvýšila obranyschopnosť Slovenska.

Slovenská vláda v piatok schválila plán dodať Ukrajine 13 stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry, ktoré sú druhým členom NATO, ktorý vypočul prosbu ukrajinskej vlády, aby bojové lietadlá pomohli pri obrane pred ruskou inváziou.

Slovensko uzemnilo svoje MiGy v lete pre nedostatok náhradných dielov a odbornosť na ich údržbu. Členovia NATO Poľsko a Česká republika ponúkli monitorovanie slovenského vzdušného priestoru.

Slovensko predtým podpísalo zmluvu na nákup 14 amerických stíhačiek F-16 Block 70/72, ale dodávka sa posunula o dva roky dozadu, pričom prvé dorazí začiatkom roka 2024.

READ  Miss Universe Slovensko 2021 - 13 vecí o CONAN Daily

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close