Hlavné správy

USA musia akceptovať rozmach Číny

Autor je riaditeľom Centra pre európske politické štúdie.

Možnosti zvyčajne dávajú do popredia rozdiely. To určite platí o nedávnych prezidentských voľbách v USA. Boli poznačené najmä intenzívnou konkurenciou s horkou chuťou, ktorá bude mať vážne dôsledky pre mnohé aspekty politiky USA. Zdá sa však, že obe strany sa zhodujú v jednej otázke: v potrebe „zastaviť“ Čínu.

Vláda USA – a čoraz viac Európska komisia – je dnes široko presvedčená, že Čína si nespravodlivo zabezpečila svoje hospodárske a technologické zisky v dôsledku všadeprítomného vplyvu tejto vlády na ekonomiku. Geostrategisti často presadzujú tento názor a domnievajú sa, že vláda môže dosiahnuť technologickú prevahu investovaním do módnych priemyselných odvetví.

Bližšia analýza však ukazuje, že toto je prinajlepšom zavádzajúci predpoklad. „Najúspešnejšie“ plány hospodárskeho rozvoja sa vo veľkej miere zameriavajú na ciele, ktoré by sa vzhľadom na základné princípy hospodárstva ešte dosiahli. Keď sú tieto ciele splnené, nie je preto vhodné pripisovať zásahu štátu zásluhy.

Buďme ako Japonci. Ale v čom?

Japonsko poskytuje vhodný varovný príbeh. Počas obdobia rastu v 70. a 80. rokoch získalo Ministerstvo medzinárodného obchodu a priemyslu (MITI) takmer mýtickú globálnu reputáciu vďaka zjavnému úspechu v úsilí smerovať zdroje do strategických sektorov. Mnoho krajín sa na tento model dívalo s obdivom.

V 80. rokoch však japonská realitná bublina praskla a rast sa výrazne spomalil. Ako sa ukazuje, mnohé zo sektorov podporovaných MITI v skutočnosti zlyhali. To, čo skutočne podporilo japonský rast, nebola predvídavosť MITI, ale vysoká miera úspor a rýchlo rastúca úroveň vzdelania disciplinovanej pracovnej sily – to isté faktory, ktoré ovplyvnili vývoj v Číne.

Súvisiaci článok Vybudujte čínsku univerzitu Čítať

Receptom je vzdelávanie a výskum

Zdá sa, že čínski vodcovia donedávna chápali hranice štátnych zásahov. Všeobecnou radou čínskej komunistickej strany pre úrady bolo obmedziť zapojenie štátu do ekonomiky, pretože štátne podniky sú vo všeobecnosti oveľa menej efektívne ako súkromné ​​spoločnosti a tvoria iba tretinu zisku.

READ  Liga národov: Izrael - Slovensko 1: 1

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close