Hlavné správy

USA po prepustení hongkonských zákonodarcov pohrozili Čínou sankciami

Všetci štyria poslanci – Alvin Yeung, Dennis Kwok, Kwok Ka-ki a Kenneth Leung – sú však považovaní za umiernených a nikdy nepodporili nezávislosť Hongkongu, informuje BBC.

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Robert O’Brien v stredu varoval, že Washington uvalí ďalšie sankcie na Čínu, ktorú obvinila zo „zjavného porušovania“ autonómie Hongkongu po prepustení štyroch prodemokratických poslancov, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

„Pokiaľ ide o nedávne kroky Pekingu diskvalifikovať prodemokratických zákonodarcov z hongkonskej legislatívnej rady, nie je pochýb o tom, že čínska komunistická strana zjavne porušila svoje medzinárodné záväzky,“ uviedol O’Brien.

Dodal, že USA budú naďalej „sankcionovať osoby zodpovedné za potlačenie slobody Hongkongu“.

Po utorňajších a stredajších rokovaniach prijal Stály výbor Národného zhromaždenia ľudových poslancov (parlament) uznesenie o odvolaní všetkých poslancov, ktorí podporujú nezávislosť Hongkongu alebo spochybňujú čínsku suverenitu nad týmto autonómnym územím.

Všetci štyria poslanci – Alvin Yeung, Dennis Kwok, Kwok Ka-ki a Kenneth Leung – sú však považovaní za umiernených a nikdy nepodporili nezávislosť Hongkongu, informuje BBC.

Ďalší prodemokratickí poslanci oznámili, že vo štvrtok podajú demisiu. V hongkonskom parlamente tak zostanú iba pro-čínski poslanci, ktorí už majú väčšinu kresiel. To by umožnilo prijímať zákony vyhovujúce Pekingu bez akejkoľvek opozície.

USA v pondelok uvalili sankcie na ďalších štyroch čínskych predstaviteľov obvinených z obmedzovania slobôd v Hongkongu vrátane prezidentky oddelenia národnej bezpečnosti hongkonského policajného oddelenia Edwiny Lauovej.

READ  Formula 1: Veľkú cenu Bahrajnu vyhral Lewis Hamilton

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close