Veda

USA stanovili záznam prípadu koronavírusu uprostred nového prepätia

Sledujte naše priame prenosy z pandémie koronavírusov tu.

USA sú uprostred jedného z najťažších rázov koronavírusu, ktorý je v súčasnosti k dispozícii. V piatok bolo v celej krajine hlásených viac nových prípadov ako v ktorýkoľvek iný deň od začiatku pandémie.

Od začiatku októbra je nárast prípadov stabilný a neúprosný, bez viditeľnej plošiny. Do konca dňa bolo v celej krajine hlásených viac ako 85 000 prípadov, čo prekonalo jednodňový rekord zo 16. júla asi o 10 000 prípadov.

Podľa tohto opatrenia bol piatok najhorším dňom pandémie a odborníci na zdravie varovali pred ďalším nárastom, keď nastane chladné počasie. Počet ľudí hospitalizovaných s Covid-19 už stúpla o 40 percent za posledný mesiac. Úmrtia zostali relatívne ploché, ale často zaostávajú.

Posledné ohniská, ktoré The New York Times sledujú pomocou správ od štátnych a miestnych zdravotníckych oddelení, sú rozptýlené po celej krajine, v štátoch ako Illinois a Rhode Island, ktoré zažívajú druhý rozmach, a na miestach ako Montana a Južná Dakota, ktoré stále znášajú prvú záplavu prípadov.

Pätnásť štátov pridalo za posledný týždeň viac nových potvrdených prípadov koronavírusu ako v ktoromkoľvek inom sedemdňovom úseku. Od piatku stanovovalo alebo viazalo týždenné rekordy nových úmrtí šesť štátov. Wisconsin mal v stredu najsmrteľnejší deň pandémie, oznámených bolo celkovo 47 úmrtí.

Odkedy sa koronavírus minulú zimu dostal do Spojených štátov, geografia pandémie sa neustále menila. Na jar zasiahli ohniská severovýchod, v lete slnečný pás a teraz štáty stredozápad a západ, ktoré majú 10 krajov v krajine s najaktuálnejšími prípadmi na obyvateľa.

„Týždeň po týždni to rastie, každý týždeň,“ povedal Dr. Tom Inglesby, riaditeľ Centra pre zdravotnú bezpečnosť na Bloomberg School of Public Health Johna Hopkinsa. „Do zmesi nebolo pridané nič, čo by spomalilo veci.“

READ  Maine CDC hlási jedno nové úmrtie súvisiace s koronavírusmi, 15 nových prípadov, 43 nových zotavení

Mnohým stúpajúce čísla priniesli ošúchané spomienky na to, aké to bolo v polovici júla, keď vírus zúril cez slnečný pás.

Raymond Embry to najhoršie videl zblízka. Jeho malá arizonská lekárska klinika dávala asi päť testov na koronavírusy denne. Ten narástol na desiatky denne a potom prišiel 16. júla prudký nárast, keď sa do testov postavilo 4 192 ľudí, ktorí zisťovali, či majú koronavírus.

Ten deň, ktorý bol doposiaľ pravdepodobne najhoršou z pandémie v Spojených štátoch, vytvoril celonárodné rekordy. Do konca tohto 24-hodinového obdobia bolo v celej krajine hlásených ohromujúcich 75 687 nových prípadov a Arizona viedla národ k úmrtiam na obyvateľa.

„Bolo to ohromné ​​snažiť sa nájsť rukavice a masky, keď najmä vtedy vám ľudia hovoria, že OOP sú bežne dostupné a to je len lož,“ uviedol pán Embry a poukázal na nedostatok osobných ochranných prostriedkov, ktoré musia zdravotnícki pracovníci bezpečne používať. robiť testovanie.

Na hranici medzi Texasom a Mexikom bola polovica júla nočnou morou. Johnny Salinas Jr., majiteľ pohrebného ústavu Salinas, vybavoval šesť až sedem pohrebov denne, čo je číslo, ktoré by zvyčajne videl viac ako týždeň pred pandémiou. Niektorí z nich boli rodinní príslušníci a príbuzní zamestnancov.

Úradníci miestneho zdravotníctva uviedli, že sa im podarilo šíriť vírus do konca jari, kým Texas nezastavil sociálne dištančné obmedzenia tesne pred Memorial Day. Potom čísla raketovo stúpali. V júli mal kraj Hidalgo, kde žije pán Salinas, jednu z najvyšších úmrtností na obyvateľa v štáte. To pána Salinasa zaskočilo.

„Nevedeli sme, čo nás čaká,“ povedal pán Salinas. „O vírusu sme toho veľa nevedeli.“ Zabilo to vtedy veľa ľudí. “

V týchto dňoch hromadí masky, rukavice a dezinfekčné prostriedky na ruky, utesňuje každú druhú lavicu v kaplnkách, aby sa udržal sociálny dištanc, a inštaluje bariéru z plexiskla, aby chránila smútiacich pred zosnulými.

READ  Renomovaný patológ Larry Brilliant hovorí, že s Covidom „nie sme blízko“

„Teraz sme späť na normálnych číslach,“ povedal pán Salinas. „Ale som nervózny.“ Ľudia trochu relaxujú. Verím, že príde druhá vlna a bude strašidelnejšia ako tá prvá. “

Vírus sa už v lete hlboko spolitizoval, a v tejto súvislosti neprekvapili titulky zverejnené 16. júla.

V ten deň usporiadal prezident Trump udalosť na južnom trávniku Bieleho domu s pick-upmi ako rekvizitami, čím vyzdvihol jeho úsilie vrátiť vládne nariadenia späť.

Keď Gruzínsko prežívalo vtedajší najhorší týždeň pandémie, guvernér Brian Kemp, republikán, žaloval starostu Atlanty, demokrat, nad mandátom masky mesta. Delegátom to povedali predstavitelia Republikánskej strany v liste zaslanom v ten deň že zmenšujú plány na zjazd na Floride, ktorý v tom čase hlásil viac ako 10 000 nových prípadov denne. (Konvent by sa nakoniec z Floridy úplne vytiahol.)

Na 16. júla tlačové konferencie, niektorí republikánski guvernéri boli nástojčivo optimistickí na miestach, ktoré prežívali najhorší úsek pandémie, zatiaľ čo niektorí demokratickí guvernéri hovorili s hlbokými obavami o stav vypuknutia, nevedeli, že počty v ich štátoch sa budú ešte zhoršovať.

„To, čo vidíme po celej krajine, je alarmujúce,“ uviedol guvernér Andy Beshear z Kentucky, demokrat, na tlačovej konferencii 16. júla, v deň, keď štát hlásil 469 nových prípadov. V utorok hlásil Kentucky 1 288 nových potvrdených infekcií, čo je takmer trikrát viac ako v deň prejavu guvernéra.

V ten deň sa však vírus v niektorých iných častiach krajiny cítil ďaleko.

16. júla sa v mestách v Severnej Dakote konali každoročné letné festivaly. Ľudia fandili rodeu a tancovali spolu, bez maskovania, v uliciach.

Erin Ourada, správkyňa Custer Health, oddelenia verejného zdravotníctva západne od Bismarcku, to všetko sledovala s predtuchou.

„Nemyslím si, že realita zasiahla väčšinu Severnej Dakoty,“ povedala pani Ourada. Bolo ťažké si spomenúť na to letné obdobie, povedala tento týždeň, keď „všetci stále len žili svoj život a pripravovali sa na ďalší pouličný tanec, na ktorý vyrazia.“

READ  Program „Under a White Sky“ skúma, čo musia ľudia robiť, aby mohli pokračovať: NPR

Keď národ v piatok dosiahol rekord, odborníci vyjadrili obavy z toho, čo by mohli priniesť nasledujúce týždne.

Testovanie je v posledných mesiacoch čoraz dostupnejšie a vykonávanie ďalších testov môže často odhaliť prípady, ktoré by inak mohli zostať nepovšimnuté. Odborníci však uviedli, že nárast počtu prípadov v súčasnosti nie je možné jednoducho vysvetliť v dôsledku väčšieho testovania. Aj keď počet prípadov vírusu stúpa, úmrtia zostali pomerne ploché, okolo 775 denne.

V Severnej Dakote sa tento týždeň nemocnice snažia nájsť dostupné postele. Štát má v súčasnosti najhoršiu mieru infekcie v krajine v porovnaní s populáciou a končí formálne sledovanie kontaktov s výnimkou zdravotníckych zariadení, škôl a vysokých škôl. Členovia Národnej gardy volajú ľudí, aby im povedali, že mali pozitívny test.

To je to, čo videla prichádzať, keď sa počet prípadov začal koncom júla ustavične zvyšovať, povedala pani Ourada, „a odvtedy v tom žijeme.“

Mitch Smith, Amy Harmon a Sarah Mervosh prispievajúce správy.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close