Svet

USA vydávajú čínskym úradníkom ďalšie vízové ​​obmedzenia Správy Donalda Trumpa

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v posledných týždňoch jeho pôsobenia vystupňovala napätie s Čínou.

USA v pondelok vydali ďalšie vízové ​​obmedzenia pre čínskych úradníkov, o ktorých sa predpokladá, že sú zapojení do porušovania ľudských práv, a podniknú ďalšie kroky proti Pekingu v posledných mesiacoch funkčného obdobia amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo svojom vyhlásení uviedol, že obmedzenia sa týkajú náboženských praktikov, skupín etnických menšín, disidentov a úradníkov, o ktorých sa predpokladá, že sú zodpovední alebo prenasledujú ostatných.

“Čínske diktátorské režimy ukladajú prísne obmedzenia slobody prejavu, náboženského vyznania alebo viery, združovania a pokojného zhromažďovania sa čínskeho ľudu. USA jasne uviedli, že u nás nie sú vítaní ľudia, ktorí sa podieľajú na takomto porušovaní ľudských práv,” uviedol Pompeo.

Čínsko-americké vzťahy sa za posledný rok stali čoraz nepriateľskejšími, pretože Peking sa zaoberal prepuknutím vírusu Corona, uvalením zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu a stupňujúcim sa napätím v Juhočínskom mori.

USA v piatok pridali na zoznam obchodného embarga desiatky čínskych spoločností, medzi ktoré patrí špičkový výrobca polovodičov v Číne, International Corp a čínsky výrobca dronov SZ DJI Technology, pretože Trumpova administratíva v posledných týždňoch pokračuje v eskalácii napätia s Čínou.

Washington zmiernil cestovné a finančné obmedzenia pre úradníkov zapojených do represií voči Ujgurom a iným čínskym moslimským skupinám v Sin-ťiangu, ako aj pre čínskych a hongkonských úradníkov. Obviňuje poloautonómne čínske mesto z obmedzovania sociálnych a politických práv. Implementácia drastického nového zákona o národnej bezpečnosti.

Washington zmierňuje cestovné a finančné sankcie pre úradníkov spojené s represiami voči Ujgurom a iným čínskym moslimským skupinám v Sin-ťiangu [Lee Jin-man/AP Photo]

USA začiatkom decembra uvalili vízové ​​obmedzenia na členov čínskej vládnucej komunistickej strany a ich najbližších rodinných príslušníkov.

Čína v reakcii na to oznámila zrušenie vízových výnimiek pre držiteľov amerických diplomatických pasov, ktorí 11. decembra navštívili Hongkong a Mekku, vrátane členov Kongresu, zamestnancov mimovládnych organizácií a ich rodinných príslušníkov.

READ  2020, vražedný rok pre prisťahovalcov

„Čína opäť nalieha na USA, aby okamžite prestali zasahovať do hongkonských záležitostí a vnútorných záležitostí Číny, a aby už nešli nesprávnou a nebezpečnou cestou,“ uviedla na tlačovej konferencii 11. decembra hovorkyňa ministerstva zahraničia Hua Suning.

Diplomatické vzťahy dosiahli v lete nízku úroveň, keď USA nariadili zatvorenie čínskeho konzulátu v Houstone. Čína na to reagovala požiadavkou, aby USA uvoľnili svoje veľvyslanectvo v meste Čcheng-tu na juhozápade.

Analytici dlho špekulovali o tom, že Trump zavedie tvrdé opatrenia proti Číne pred tým, ako odstúpi 20. januára, čím zviazne fungovanie čoraz rozporuplnejších vzťahov s novozvoleným prezidentom Joeom Bidenom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close