Hlavné správy

USA zmiernili vojnu proti spoločnosti Huawei. Spoločnostiam umožnia spolupracovať, ak splnia kľúčovú podmienku

Huawei je už dlho terčom USA, ktoré ho zaradili na čiernu listinu a odstavili kľúčové komponenty. Zdá sa však, že gigantovi svitá na lepšie časy, minimálne v najdôležitejšom priemysle. USA sa rozhodli zmierniť dopad obmedzení na Huawei a umožniť dodávateľom, aby pre ne dodávali náhradné diely, pokiaľ sa nepoužívajú pri 5G. Zatiaľ je tu však veľká neistota. O téme informovaný Peňažné časy.

Čínsky gigant je na čiernej listine USA od jari minulého roka a jeho situácia sa v minulosti v tejto „vojne“ proti štátom výrazne zhoršila. Amerika sa sprísnila a spoločnosť nedávno odstúpila od kľúčových dodávok komponentov pre smartfóny.

Bránilo dodávateľom spoločnosti Huawei v tom, aby jej dodávali komponenty vyrobené americkými technológiami aj v zahraničí. V dôsledku tohto rozhodnutia spoločnosť stratila množstvo dodávok, ako aj kľúčové komponenty od najväčšieho dodávateľa, spoločnosti TSMC.

V súčasnosti to však vyzerá, že USA zmiernia svoje rozhodnutia. Ministerstvo obchodu komunikuje s dodávateľmi, čo im nakoniec pravdepodobne umožní zabezpečiť komponenty pre Huawei, ale po splnení jednej podmienky.

USA chcú opatrenia zmierniť, ak sa technológie nebudú kombinovať s 5G

Musí dokázať, že dodávané technológie nepodporujú sieť 5G. Týmto rozhodnutím sa chcú štáty ubezpečiť, že aj keď spoločnostiam umožní obchodovať s týmto gigantom, jeho zariadenia nebudú súčasťou 5G sietí alebo ich nebudú vôbec používať. Momentálne ešte nie je nič oficiálne, ale zástupcovia dvoch popredných spoločností na výrobu polovodičových súčiastok sú ohľadom situácie optimistickí.

READ  Turecko víta vymenovanie slovenského veľvyslanca v Líbyi Johna Kubisa

Nakoniec môžu USA udeliť ďalšie licencie na obchodovanie s Huawei, ale mimo segmentu 5G sietí.

V praxi by to mohlo znamenať, že okrem komponentov pre sieťové zariadenia nebude môcť spoločnosť vo svojich smartfónoch a iných zariadeniach používať napríklad 5G modemy. Štáty chcú vylúčiť akékoľvek 5G zariadenie od tohto čínskeho výrobcu. Na objasnenie podmienok si však ešte musíme počkať.

Ďalšie dôležité články o spoločnosti Huawei:

Svietidlo Hope pre smartphony Huawei

Ak však USA udelia licenciu na ďalšie kľúčové komponenty, môže spoločnosť Huawei získať späť dôležité kontrakty s dodávateľmi. Zatiaľ sa mu podarilo obnoviť dodávky displejov od kórejského Samsungu, informovaný Úrad Android.

Získal tiež procesory od spoločností Intel a AMD pre servery a cloud computing. Tieto spoločnosti sú jednou z ďalších 100, ktorým USA udelili povolenie na obchodovanie s Huawei. Po novom však bude mať pravdepodobne každý zákaz dodávať mu akékoľvek technológie spojené so sieťami 5G.

Pokiaľ sa toto obmedzenie nebude týkať smartfónov, šance na oživenie tohto segmentu pre Huawei sa rapídne zvýšia. Pripomeňme len, že v súčasnosti je posledná vlajková loď výrobcu nová Huawei Mate 40 Pro, ktorý je vybavený 5 nm procesorom Kirin 9000.

Okrem toho spoločnosť mala obmedzené zásoby pred uplatnením obmedzení na dodávku hardvérových komponentov vyrábaných americkými technológiami. Huawei nás ale ubezpečil, že zásob je dosť.

Pokiaľ teda Amerika včas uvoľní obmedzenia týkajúce sa smartfónov, gigant má šancu v tomto segmente opäť stúpať. Licencie môžu získať dokonca spoločnosti Qualcomm alebo MediaTek, zatiaľ ich však nemajú. Okrem problémov s hardvérom ho stále trápi absencia služieb Google, ktoré vyriešil alternatívou z vlastnej dielne v podobe HMS (Huawei Mobile Services, pozn. Red.).

V decembri tohto roku tiež sprístupní skúšobnú verziu svojho nového operačného systému HarmonyOS 2.0 pre smartfóny a prvého modelu s týmto OS by sme sa mohli dočkať začiatkom budúceho roka.

READ  Dcéra legendárneho Alaina Delona stojí za hriech: Aha, skutočne sa jej to podarilo!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close