Ekonomika

Uvoľnenie zrna Ukrajiny – KyivPost

Uzavretie ukrajinských prístavov predstavuje hrozbu nielen pre globálnu potravinovú bezpečnosť, ale aj pre domácu ekonomiku Ukrajiny.

Asi 80 % poľnohospodárskeho sektora krajiny závisí od exportu obilia ako od hlavného zdroja príjmu. Asi 25 miliónov ton obilia v súčasnosti uviazlo v skladoch, čo farmárom veľmi sťažuje rozhodovanie o tom, čo zasiať na domácom trhu a v polovici júla.

V posledných dvoch desaťročiach sa farmárom často hovorilo, aby sa vzdali praxe pestovania plodín, ako je slnečnica, kukurica, sója, pšenica a repka, a aby prijali model založený na spracovaní poľnohospodárskych produktov a diverzifikovanom striedaní plodín. Tento model nebol navrhnutý pre vojnové časy.

Teraz je potrebné prebudovať celý proces logistiky obilia, ktorý sa 30 rokov spoliehal na prístup do ukrajinských prístavov. V typickom roku sa 40 miliónov ton vyvezie po železnici, 20-25 miliónov po ceste a 5-6 miliónov po rieke. Namiesto čakania na zablokovanie čiernomorských prístavov diplomatickými alebo vojenskými prostriedkami sa vláda, ktorá sa ponáhľala prelomiť novú cestu na svetové trhy, stala prekážkou s veľmi úzkym hrdlom obchodníkov s obilím a forwardov.

Alternatívne k portom

Cez 13 priechodov (štyri do Poľska, tri do Rumunska, dva na Slovensko, dva do Maďarska a dva do Moldavska) môžu ukrajinské vlaky bežne prepraviť 3 422 vozňov s kapacitou 120 000 ton. Hranicu však prekročí len 2000 vlakových vozňov s 357 zrnami.

Podľa Valerija Tkachova, zástupcu riaditeľa odboru obchodu Ukrzaliznycja (Ukrajinská správa železníc), úlohou je zvýšiť mesačný vývoz obilia na 1,5 milióna ton. Ukrzaliznytsia plánuje dosiahnuť tento cieľ v priebehu nasledujúcich troch alebo štyroch mesiacov. Ak by sa cez dunajské prístavy prepravilo 600 000 – 800 000 ton, celkový objem mesačného vývozu obilia by mohol dosiahnuť 2,3 milióna ton. To je oveľa menej ako 5-7 miliónov ton prepravených cez predvojnové prístavy. V marci účastníci trhu a vládni predstavitelia očakávajú, že v máji sa vyvezie 2 až 2,5 milióna ton obilia a olejnín. V skutočnosti spravili len 1,7 milióna ton.

READ  Solidarity Transport Center - Investícia do ekonomickej budúcnosti a bezpečnosti Poľska a regiónu CEE

Čo zakazuje premávku?

Hlavným problémom je rozdiel medzi ukrajinskou a európskou železničnou infraštruktúrou a kapacitou vlakov. Sú len dve možnosti: i) preložiť obilie z hraničnej Ukrajiny do európskych vlakov; Alebo ii) Vymeňte kolesá.

i) Sprievodným problémom je, že veľké množstvo obilia má obmedzený vozový park európskych dopravcov. (ii) Výzvou je, že výmena kolies vlaku ovplyvní náklady na dopravu 100 – 150 EUR na tonu. Európske železnice totiž využívajú 40-tonové vlaky, kým ukrajinské 71 ton.

Ďalším problémom je, že iba päť z 13 hraničných priechodov funguje na plnú kapacitu, pričom zvyšok funguje na 30 – 50 %. Medzi byrokratické prekážky patria hranice, zvyky a fytosanitárna kontrola. Tri hraničné priechody vôbec nemanipulujú s obilím, pretože nemajú žiadne fytosanitárne kontrolné stanovištia. Novozriadený Koordinačný výbor na ministerstve agrárnej politiky sa pokúsil riešiť tieto problémy a zaznamenal skoré pozitívne výsledky.

Začnite od koncového bodu

Odborníci poukazujú na zatiaľ nevyužitý výkonnostný potenciál hraničných prechodov a radia obchodníkom s obilím, aby začali svoje logistické reťazce cielene a postupovali dozadu. Inými slovami, nájdite koncového zákazníka, ak je v niektorej z európskych krajín prístav, určte kvótu, uzatvorte zmluvu s firmou na prepravu nákladu do prístavu a potom prejdite do Ukrasalisnitsia a dohodnite si prepravu. Náklad na hraničné priechody.

„Niekedy veci nefungujú tak, ako očakávame,“ povedal Jurij Shuklin, spoluzakladateľ ukrajinskej špedičnej spoločnosti. „V apríli sme vypravili dva nákladné vlaky, každý s nákladom 7 000 ton. Zle som však vypočítal čas nakládky na malej 35 000 tonovej lodi. Pozitívne je, že sme dokázali identifikovať nedostatky v našej logistickej prevádzke, ktoré bolo potrebné opraviť.

Pokles úložiska

Embargo na export výrazne tlačí na sektor skladovania na Ukrajine. Pred vojnou mala Ukrajina celkovú skladovaciu kapacitu 57 miliónov ton obilia a kukurice. V tomto roku sa kvôli bombardovaniu a okupácii stratilo asi 13 miliónov ton, pričom v každom zo zostávajúcich skladov obilia sa stále nachádza obilie z minulého roka a očakáva sa, že nové obilie príde v auguste.

READ  SpaceX vydal 100. výročie svojej misie a prelomil ďalší rekord (+ záznam)

Podľa Tayira Musajeva, viceprezidenta a obchodného riaditeľa BZK Grain AlliancePoľnohospodári musia kukuricu nechať na poli do marca alebo apríla budúceho roka. To však vedie k potenciálnym problémom s kvalitou, pretože kukurica ponechaná na poli sa stáva náchylnou na hubové choroby. Technicky je možné nájsť kupca pre postihnutú kukuricu, pretože vyzerá ako zdravá kukurica. Laboratórne testy sú však potrebné s veľkými nákladmi a so značným oneskorením a môžu mať problémy s povesťou (ukrajinská kukurica je známa ako jedna z najlepších).

Musajev odporúča hľadať alternatívne možnosti ukladania. Niektorí investori teraz skúmajú možnosť výstavby sýpok na západnej Ukrajine. Crane Alliance urobila ešte odvážnejší krok – kúpu opusteného obilného skladu na Slovensku. Do mesiaca boli právne a technické záležitosti vyriešené a potom skupina odborníkov dorazila na Ukrajinu, kde sýpka teraz plní svoj účel. Museyev verí, že pri správne nastavenej logistike na oboch stranách hranice môže sýpka zarobiť dva až tri výnosy mesačne.

Prvýkrát za 30 rokov zažila situácia v ukrajinskom poľnohospodárskom sektore vážne výkyvy a nepredvídateľnosť. Výrobcovia a obchodníci nehľadajú len nové spôsoby, ako prežiť vo vojnovom prostredí; Vzhľadom na nedostupnosť čiernomorských prístavov sa budú musieť tešiť na mnoho ďalších rokov. Stále existuje nádej, že prístavy sa otvoria do konca tohto roka.

Mykola Horbačov, prezident Ukrajinskej asociácie pre obilie, dostal otázku: „Ako skoro po našom víťazstve budú môcť čiernomorské prístavy opäť fungovať na plnú kapacitu?“ Odpovedal: „Podľa našich odhadov je to mesiac alebo dva.“

Našli ste preklep? Dajte nám vedieť – zvýraznite ho a stlačte Ctrl + Enter.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close