Veda

Uzdravila sa príroda počas pandémie „Antropopauzy“?

Počas typickej jari sa chovné morské vtáky – a ľudia, ktorí sledujú morské vtáctvo – hrnú na Stora Karls, ostrov pri pobreží Švédska.

V roku 2020 však pandémia COVID-19 zrušila turistickú sezónu, čím sa znížila prítomnosť ľudí na ostrove o viac ako 90 percent. Keď ľudia mimo záberu, prisťahovali sa orly morské, ktoré sa stali oveľa početnejšími ako zvyčajne, zistili výskumníci,

Môže sa to zdať ako do očí bijúca ilustrácia toho, ako sa príroda zotavuje, keď ľudia zmiznú z krajiny – ak nie fakt, že ekosystémy sú zložité. Nové početné orly opakovane postupovali za útesy, kde chránená populácia morských vtákov kladú vajíčka a odhŕňajú malé vtáky z ich brehov.

V tom rozruchu spadlo zo skál nejaké vajíčka; Ďalších uchmatli pytliaci, kým bol Murray preč. Jonas Hentaty-Sundberg, morský ekológ na Švédskej univerzite poľnohospodárskych vied, zistil, že reprodukčná výkonnosť murres klesla o 26 percent. „V panike vyleteli von a prišli o vajíčka,“ povedal.

Pandémia bola a zostáva globálnou humanitárnou tragédiou. Ale pre ekológov to tiež bolo jedinečnú príležitosť Aby sme sa dozvedeli viac o tom, ako ľudia ovplyvňujú svet prírody, zdokumentovaním toho, čo sa stalo, keď sme z neho náhle ustúpili.

Rastúce množstvo literatúry vykresľuje komplexný obraz spomalenia ľudskej činnosti známej ako „ľudskosť“. Niektoré druhy jednoznačne ťažili z našej neprítomnosti, čo je v súlade so skorými mediálnymi naratívmi, že príroda, bez štekania ľudí, sa konečne uzdravila. ale iné druhy zápasili Bez ľudskej bezpečnosti a zdrojov.

„Ľudia zohrávajú túto dvojitú úlohu,“ povedala Amanda Batesová, vedkyňa na ochranu oceánov z University of Victoria v Kanade. Sme „hrozbou pre divokú zver, ale aj ochrancami nášho životného prostredia,“ povedala.

Vedci tvrdia, že výskum má praktické lekcie pre ochranu, čo naznačuje, že aj malé zmeny v ľudskom správaní môžu prevážiť výhody pre iné druhy. Tieto zmeny môžu byť obzvlášť dôležité zvážiť, keď ľudský svet napreduje na ceste späť k životu a teplu, Potenciálne generovanie „antropulzu“ intenzívnej činnosti.

„Veľa ľudí bude mať pocit, že chcú stihnúť dovolenku, pracovné cesty, život,“ povedal Christian Rutz, Behaviorálny ekológ z University of St Andrews, ktorý v nedávnom článku predstavil pojem „anthroples“. (On a Dr. Bates boli tiež súčasťou tímu, ktorý vytvoril „Antropuzu.“)

„Človek bude a mal by cestovať a užívať si prírodu,“ povedal. „Ale myslím si, že to môže byť celkom jemná zmena v tom, ako robíme veci, ktoré môžu mať stále veľký vplyv.“

Keď vypukla pandémia, mnohé ľudské rutiny sa náhle zastavili. 5. apríla 2020 – na vrchole pandémie – bolo 4,4 miliardy ľudí, čiže 57 percent planéty, pod nejakým obmedzením pohybu, vedci uhádli, Riadenie sa znížilo o viac ako 40 percent, zatiaľ čo letecká doprava klesla o 75 percent.

READ  CDC tvrdí, že halové športové hry sú potenciálnymi udalosťami superspeaderov, keďže väčšina hokejistov na Floride bola infikovaná vírusom Covid-19

Tieto náhle zmeny umožnili výskumníkom oddeliť účinky ľudského cestovania od mnohých iných spôsobov, ktorými iné druhy formovali život.

„Hoci vieme, že ľudia ovplyvňujú ekosystémy zmenou klímy, vieme, že majú dramatické účinky zmenou využívania pôdy, ako je ničenie biotopov a budovanie nákupných centier,“ na Kalifornskej univerzite v Santa Cruz. Christopher Wilmer, ekológ divokej prírody , povedal. „Ale všetko toto sa odvráti a povie: ‚Ach, no, aké sú dôsledky ľudskej mobility?“

Ľudia sa schovávajú v domoch – autá uviaznuté v garážach, lietadlá v hangároch, lode v dokoch – Vietor A kvalita vody Vedci zistili, že na niektorých miestach došlo k zlepšeniu. zníženie hluku na zemi A pod morom, človekom narušený biotop zlepšilo sa,

V marci 2020 bola havajská prírodná rezervácia Hanauma Bay, obľúbená destinácia na šnorchlovanie, zatvorená a zostala zatvorená takmer deväť mesiacov. „Pandémia resetovala návštevníka na nulu,“ povedal Ku’Uly Rodgers, ekológ koralových útesov z Havajského inštitútu morskej biológie.

Kopavý sediment, priezračnosť vody bez plavcov Zlepšenie o 56 percent, zistili Dr. Rodgers a jeho kolegovia. Hustota rýb, biomasa a rozmanitosť sa zvýšili vo vodách, ktoré boli predtým plné šnorchlovačov.

Vedci skutočne zistili, že mnohé druhy sa presťahovali do nových biotopov v dôsledku zmien v pandémii. To, čo ekológovia niekedy nazývali „krajinou strachu“.

„Všetky zvieratá, viete, sa snažia nezomrieť,“ povedala Caitlin Gaynorová, ekologička z University of British Columbia. Táto snaha o prežitie ich núti držať si odstup od potenciálnych predátorov vrátane ľudí. „Sme hluční a nový a podobáme sa ich predátorom – a v mnohých prípadoch ich predátorom,“ hovorí Dr. povedal Gaynor.

Napríklad horské levy žijúce v pohorí Santa Cruz v Kalifornii zvyčajne žijú ďaleko od miest. Ale potom, čo v roku 2020 nadobudnú účinnosť miestne príkazy na zriadenie útulku, zvieratá častejšie si vyberali rezidencie Dr. Wilmer a jeho kolegovia našli neďaleko okraja mesta.

Dr Wilmers špekuloval, že horské levy reagujú na zmeny v mestskej zvukovej scenérii, ktorá mohla byť za normálnych okolností vyplnená ľudským štebotom a rachotom prechádzajúcich áut. „Ale len čo tieto zvukové podnety zmiznú, zmiznú aj zvieratá, ako napríklad:“ Dobre, toto by sa tiež mohlo ísť pozrieť, či tu nie je niečo na jedenie, “ povedal.

Vtáky tiež začali spievať pri nižších frekvenciách, čo je zmena spojená so zlepšeným výkonom – a lepšou schopnosťou brániť územie a lákať kamarátov. „Ich piesne boli oveľa viac ,sexy‘,“ povedala Elizabeth Deriberyová, behaviorálna ekologička z University of Tennessee v Knoxville a autorka štúdie.

„A bolo to cez noc,“ povedala. „Ako očakávate, že ak znížite hladinu hluku v oblasti, môžete mať okamžitý pozitívny vplyv?“

Ale účinky ľudskej neprítomnosti sa líšili podľa druhu, miesta a času.

Vo viacerých štúdiách sa zistilo, že kvôli ľahkej preprave Na jar 2020 počet voľne žijúcich zvierat kto bol zrazené a zrazené autami odmietol. Ale počet kolízií divokej zveri s vozidlom čoskoro krepovať späť horeAj keď premávka zostala pod normálnou úrovňou, informoval tím výskumníkov.

„Na jednu míľu sa počas pandémie vyskytlo viac nehôd, čo sme interpretovali ako zmeny vo využívaní zvieracieho priestoru,“ povedal autor štúdie Joel Abrahams, postgraduálny študent ekológie na Princetonskej univerzite. „Zvieratá začali používať cesty. A bolo pre nich ťažké zastaviť, aj keď bola premávka obnovená. ,

Zdá sa, že zablokovanie povzbudilo niektoré invázne druhy, zvýšená aktivita dňa východných topolových králikov v Taliansku, kde ich rýchla expanzia môže ohroziť pôvodné králiky a zároveň brániť úsiliu kontrolovať ostatných. Napríklad pandémia Dlho plánovaný projekt sa oneskoril Zabiť obrovské dravé potkany pri ostrove Gough, ktorý je dôležitým biotopom ohrozených morských vtákov v južnom Atlantickom oceáne.

Potkany, ktoré pravdepodobne prišli s námorníkmi v 19. storočí, napádajú a jedia živé vtáčie kurčatá, pričom často zanechávajú veľké otvorené rany. „Prezývala som ich ‚upírske krysy‘,“ povedala Stephanie Martinová, odborníčka pre politiku životného prostredia a ochrany prírody Tristan da Cunha, súostrovia, ktorého súčasťou je ostrov Gough. Mnoho kurčiat sa zraní a zomrie.

Projekt bol odložený o rok, keď boli vedci pripravení začať s ambicióznym úsilím o elimináciu myší. Uprostred obdobia rozmnožovania stále bežia upírske potkany, nie a McGillivray’s Prion Chick – ohrozený vták, ktorý sa rozmnožuje takmer výlučne na guffa – prežil. „Prišli sme o ďalšiu chovnú sezónu,“ povedala pani Martinová. „To znamená ďalší rok bez úniku.“

Toto je ďalší príklad dvojakej úlohy ľudstva: potkany sú na háku len preto, že ich tam vzali ľudia. „Ale teraz ich absolútne potrebujeme ako ľudí,“ povedal Dr. povedal Bates.

Takéto vplyvy sa podľa nej pridali po celom svete ako miestne ochranu, vzdelanie A Dohľad program prerušený resp zbavený peňazí, hroty v lov zveri A obťažovanieSo všetkým Nelegálna ťažba a ťažbaHlásené vo viacerých krajinách.

Ekonomická neistota mohla poháňať niektoré z týchto aktivít, ale odborníci sa domnievajú, že to bolo možné aj kvôli medzerám v ľudskej bezpečnosti, vrátane nedostatku personálu v parkoch a chránených oblastiach, a dokonca aj to absencia turistovktorých prítomnosť môže vo všeobecnosti odrádzať od nezákonnej činnosti.

READ  Hubblov vesmírny teleskop Prekvapený pohľad na éter „Stratená galaxia“

„Nie sme úplne zlí ľudia,“ povedal priateľ Niku, asistent výskumu na University of Victoria. „Naozaj robíme oveľa viac dobra, než si môžeme priznať.“

Keď ľudia obnovia svoje bežné rutiny, výskumníci budú pokračovať v monitorovaní voľne žijúcich živočíchov a ekosystémov. Ak by ekosystém, ktorý sa javí ako ťažiaci zo zmiznutia ľudstva, keď sa ľudia vrátia do potopy, poskytol silný dôkaz o našom vplyve.

„Je to zvrátenie experimentálneho alebo kvázi experimentálneho zásahu, ktorý umožňuje skutočne silný pohľad na spôsob, akým environmentálne procesy fungujú vedecky,“ povedal Dr. povedal Rutz.

Pochopenie týchto mechanizmov môže pomôcť odborníkom navrhnúť programy a politiky, ktoré premyslenejšie usmerňujú náš vplyv.

„Ak posilníme úlohu ochrancu a potom budeme pokračovať v kontrole tlakov, môžeme skutočne nakloniť úlohu ľudí v životnom prostredí do pozitívnejšej úlohy,“ povedal profesor na Univerzite vedy a techniky kráľa Abdullaha Morský ekológ Carlos Duarte povedal. v Saudskej Arábii.

Napríklad tím výskumníkov zistil, že tam hniezdia morské korytnačky, pričom dovolenkári v lete 2020 necestujú na grécky ostrov Zakynthos. strávil viac času blízko pobrežia V teplejších vodách, ktoré sú optimálne pre vývoj samičích vajíčok ako v predchádzajúcich rokoch.

Výsledky naznačujú, že turisti presúvajú morské korytnačky do chladnejších vôd, čím spomaľujú vývoj vajíčok a potenciálne znižujú počet znášok alebo skupín vajíčok, zvierat počas krátkej hniezdnej sezóny. Londýn a autor štúdie.

„Je to veľmi úzke okno príležitostí,“ povedala.

Nie je možné zastaviť všetok cestovný ruch, priznal. Ale označenie časti pobrežia ako chráneného biotopu korytnačiek a zákaz kúpania na začiatku leta by mohlo poskytnúť zvieratám dôležitý úkryt, povedala.

Keď bola prírodná rezervácia Hanauma Bay v decembri 2020 znovu otvorená, stanovila prísny nový limit pre denných návštevníkov. Dr. Rodgers povedal, že teraz je zatvorené na dva dni v týždni, odo dňa pred pandémiou.

Ďalšie zmeny môžu tiež priniesť dividendy, povedali experti: Bhavan Prechody divokej zveri na diaľniciach Niektoré by mohli zabrániť usmrcovaniu zvierat na ceste, zatiaľ čo nariadenie tichších motorov áut a lodných vrtulí by mohlo obmedziť hluk na súši a na mori.

Dr Bates povedal: „Teraz nikto nemôže povedať, že nemôžeme zmeniť celý svet za jeden rok, pretože môžeme.“ „spravili sme.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close