Hlavné správy

V amerických prezidentských voľbách už hlasovalo viac ako 50 miliónov Američanov

Informovala o tom v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na údaje zhromaždené portálom electproject.org. Podľa portálu hlasovalo viac ako 35 miliónov ľudí korešpondenciou a viac ako 15 miliónov ľudí osobne hlasovalo hlasovaním. Prudký nárast počtu ľudí, ktorí sa rozhodli voliť pred dňom volieb – osobne alebo poštou – súvisí s pretrvávajúcou pandémiou nového typu koronavírusu. V čase pandémie sa veľa voličov chce vyhnúť čakaniu v dlhých radoch, ktoré sa tvoria počas volebného dňa.

Pravidlá predčasného hlasovania sa v jednotlivých štátoch USA líšia. V jednom z najľudnatejších z nich – v New Yorku – bude táto možnosť k dispozícii od soboty, takže počet ľudí, ktorí hlasujú vopred, sa ešte zvýši, pripomína AFP. Otázka hlasovania v nadchádzajúcich prezidentských voľbách poštou vyvolala polemiku medzi demokratmi a republikánmi. Americký prezident Donald Trump opakovane zdôrazňoval, že tento druh hlasovania výrazne zvyšuje riziko falšovania volebných výsledkov – nezverejnil však o tom dôkazy.

Demokrati sú na druhej strane za korešpondenčné hlasovanie, ktoré argumentuje ochranou zdravia voličov počas pandémie. Voľby prezidenta Spojených štátov sa uskutočnia v pravý čas 3. novembra Kandidát za Demokratickú stranu a bývalý viceprezident Joe Biden má v súčasnosti na starosti väčšinu volebných prieskumov okolo súčasného republikánskeho prezidenta Trumpa.

READ  Slovensko bonus na zvýšenie zaočkovanosti pre 60 a viac rokov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close