Svet

V Bielorusku boli spravodajské weby zablokované a nezverejňovali sa nezávislé noviny

Lukašenko nariadil armáde, aby podnikla prísne kroky proti údajným pokusom zvrhnúť vládu.

22. augusta 2020 o 14:49 SITA

MINSK. Úrady v Bielorusku zablokovali množstvo spravodajských serverov informujúcich o dianí v krajine, ktorá sa triasla takmer dva týždne vo vlne protestov proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Bieloruská asociácia novinárov v sobotu vyhlásila, že bolo zablokovaných viac ako 20 webových stránok a médií, vrátane rozhlasovej stanice Rádio Svaboda podporovanej USA a poľskej satelitnej televízie Belsat, ktorá mapuje najmä Bielorusko.

Lukašenko dal rozkaz armáde

V piatok zastavilo štátne vydavateľstvo tlač nezávislých periodík Will of the People a Komsomoľská pravda, údajne pre technickú poruchu.

Súvisiaci článok Lukašenko dáva rozkazy, ale protesty pokračujú. Opozícia tvrdí, že môže kandidovať v nových voľbách Čítať

Lukašenko v sobotu nariadil armáde, aby použila „najprísnejšie možné opatrenia“ na ukončenie pokusov zvrhnúť svoju vládu a chrániť územnú celistvosť krajiny.

Lukašenko na vojenskej základni v meste Grodno na západe krajiny v blízkosti hraníc s Poľskom a Poľskom Litva vyhlásili, že zahraničné sily sa snažia v Bielorusku vyvolať revolúciu.

„Je zrejmé, že domáca politická situácia v krajine je otrasená plánom (sníva sa) o farebnej revolúcii,“ citoval Lukašenko, ako uviedol tlačová agentúra Belta.

Manipulované voľby

Po uverejnení výsledkov sporu prezidentské voľby, ktorá sa uskutočnila 9. augusta, a Lukašenko získal podľa oficiálnych údajov 80 percent hlasov, v Minsku a ďalších bieloruských mestách vypukli masové protesty.

Najmä v prvých dňoch bezpečnostné sily tvrdo zasiahli demonštrantov. Polícia zadržala približne 7 000 osôb. Mnohí z prepustených uviedli, že boli vo väzbe mučení. Niekoľko demonštrantov zomrelo za nejasných okolností.

Európska únia označila voľby v Bielorusku za nespravodlivé a nespravodlivé a odsúdila násilný zásah polície. Úradníci EÚ počas protestov použili „neprimerané a neprijateľné násilie“.

READ  Meghan naráža do britských médií kvôli listom King Charles

Demonštrácie v Bielorusku vypukli po prezidentských voľbách 9. augusta.

Demonštranti neuznávajú svoje výsledky a požadujú odchod Lukašenka, ktorý v krajine vládol od roku 1994.

Doteraz bolo v Bielorusku zadržaných takmer 7 000 ľudí, stovky boli zranené a najmenej dvaja ľudia zomreli. Polícia tiež rozptýlila davy bleskovými granátmi, slzným plynom, gumovými guľkami a porazila demonštrantov.

Zatiaľ čo tisíce ľudí sa pravidelne zúčastňujú opozičných protestov, do soboty zdieľam na podporu Lukašenka sa pripojilo len asi 25 priaznivcov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close