Ekonomika

V Európe klesá priemyselná produkcia do roku 2020

Ankara

Očakáva sa, že priemyselná produkcia EÚ v roku 2020 poklesne o 8% oproti predchádzajúcemu roku, uviedol v pondelok štatistický úrad koalície.

Podľa Eurostatu tento údaj v rovnakom období klesol v eurozóne o 8,7%.

Eurozóna / Eurozóna alebo EA19 sa vzťahuje na členské štáty, ktoré používajú jednotnú menu euro – pričom sú zahrnutí všetci členovia tábora EÚ27.

„V decembri 2020 klesla priemyselná výroba v porovnaní s decembrom 2019 o 1,6% v eurozóne a o 1,2% v Európskej únii,“ uvádza sa v správe.

Spomedzi hlavných priemyselných skupín prudko poklesla výroba predmetov dlhodobej spotreby na 3,9% mesačne v eurozóne a 3,1% ročne v Európskej únii.

Nasledoval pokles kapitálových statkov, o 3,1% v eurozóne a o 2,8% v EÚ, a energetiky na 1,9% v eurozóne a 2,5% v celom objeme.

„Najväčší pokles priemyselnej produkcie zaznamenal v decembri 2020 v Belgicku (-4,6%), na Malte a v Portugalsku (oba -4,3%) v porovnaní s decembrom 2019,“ dodal Eurostat.

Na druhej strane členské krajiny zaznamenali v decembri 2020 najvyšší medziročný nárast na Slovensku (6,8%), v Poľsku (6,1%) a Lotyšsku (4,7%).

Turecký štatistický úrad medzitým 12. februára odhalil, že turecká priemyselne upravená priemyselná produkcia vzrástla medziročne o 9%.

Web Anatolian Agency obsahuje iba zlomok noviniek poskytovaných predplatiteľom v AA News Broadcasting System (HAS) a v skrátenej podobe. Kontaktujte nás pre možnosti predplatného.

READ  Volvo postaví na Slovensku závod na výrobu elektromobilov za 1,25 miliardy dolárov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close