Svet

V Gruzínsku dôjde k ďalšiemu prepočtu hlasov z prezidentských volieb v USA

Ručné prepočítanie všetkých hlasov v Gruzínsku už potvrdilo víťazstvo novozvoleného prezidenta Joe Bidena. Ako poznamenala CNN, je veľmi nepravdepodobné, že by oznámené opätovné hlasovanie zmenilo konečný výsledok volieb v tomto štáte. Pretože Joe Biden zvíťazil o necelých 0,5 percenta, Trump má nárok na prepočet, uviedla ministerka zahraničných vecí Georgie Brad Raffenspergerová, ktorá minulý piatok oficiálne potvrdila Bidenovo volebné víťazstvo v štáte USA.

Na základe manuálneho prepočítania porazil Biden Trumpa v Gruzínsku o 12 670 hlasov, čo predstavuje iba 0,25 percenta zo všetkých asi piatich miliónov odovzdaných hlasov. “Minulotýždňový prepočet hlasov potvrdil to, čo sme už vedeli: Voliči v Gruzínsku si za prezidenta zvolili Joea Bidena. Ako uviedol minister zahraničia (Raffensperger), nie je dôvod domnievať sa, že došlo k rozsiahlym chybám alebo podvodom, a Trumpova kampaň má za následok neexistujú dôkazy o podpore týchto nepodložených tvrdení, “ uviedla Jaclyn Rothenberg, riaditeľka komunikácie pre volebný tím Bidena.

Biden v Gruzínsku po počiatočnom spočítaní 99 percent hlasov viedol úradujúceho šéfa Bieleho domu asi o 14 000 hlasov. Je prvým demokratickým prezidentským kandidátom, ktorý v Gruzínsku zvíťazil od roku 1992. V tomto juhoamerickom štáte, ktorý väčšinou hlasuje za republikánskych kandidátov, to v tom roku naposledy urobil Bill Clinton. Trump a ďalší republikánski členovia tvrdia o podvodoch v prezidentských voľbách v Gruzínsku, neposkytli však dôkazy. Volebný obvod, ktorý si formálne zvolí Joea Bidena za nového prezidenta USA, sa zíde 14. decembra.

READ  Putin zablahoželal Bidenovi k víťazstvu, je pripravený spolupracovať - ​​Svet - Správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close