Hlavné správy

V Mexiku odstránili Kolumbovu sochu, ktorú chcú aktivisti zbúrať

Mexiko 11. októbra (TASR) – Úrady v hlavnom meste Mexika odstránili v sobotu sochu námorníka Krištofa Kolumba, dva dni predtým, ako ju miestni aktivisti zamýšľali zbúrať. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa mexického ministerstva kultúry bola socha odstránená z dôvodu údržby. Starostka mexickej metropoly Claudia Sheinbaumová videla, že sochu je možné po obnove vrátiť na pôvodné miesto.

Miestni aktivisti nedávno oznámili, že sochu chcú zbúrať v pondelok 12. októbra, v deň, keď Amerika oslavuje deň objavenia Ameriky. Aktivisti v USA za posledné mesiace strhli niekoľko sôch Kolumbusa a tvrdili, že sú symbolom genocídy a zneužívania obyvateľov pôvodných Američanov.

V Mexiku je 12. október známy ako „Día de la Raza“, čo v doslovnom preklade znamená Deň pretekov. Názov je na počesť zmiešaného obyvateľstva Mexika, ktoré pozostáva z potomkov Európanov a domorodého obyvateľstva.

„Možno by malo zmysel začať kolektívne uvažovať o tom, čo tento deň predstavuje, najmä v súvislosti s nadchádzajúcim rokom,“ povedal Sheinbaum. V roku 2021 sa skončí piate výročie dobytia Aztéckej ríše.

Okrem kontroverzií okolo sochy objaviteľa Ameriky v sobotu v krajine rezonovala aj iná téma podobného druhu. V ten istý deň zverejnil mexický prezident otvorený list adresovaný pápežovi Františkovi, v ktorom vyzval rímskokatolícku cirkev, aby sa ospravedlnila za týranie pôvodného obyvateľstva pri dobytí Mexika v 16. storočí.

READ  Tipos extraliga: SZĽH vyriešili situáciu s rozhodcami

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close