V motivácii tínedžerov je Slovensko na čele Talianska

Taliani sa v prvých 10 minútach snažili dorovnať postup Slovákom, usilovne kontrolovali a získavali svoj podiel. Ale o 10:31 bola horná línia Slovenska prerušená, keď Tatar a Slafkowski skočili do šťavnatého odrazu od Christopha Bernarda a zahrali to golfom.

Slovenskí fanúšikovia, ktorí boli dovtedy trochu zdržanliví, skandovali „Slovensko!“ Zvýšili vysoký hlas.

Slovensko naberá tempo. Bernard sa presadil, keď bekhend 30-ročného útočníka Slovana Bratislava neuhryzol do konca prvých päť minút a brejk Samuela Dakáka.

Do úvodného framu zostávalo šesť sekúnd a Sýkora zvýšil na 2:0. Slafkowski našiel piešťanského rodáka, ktorý križoval ľavý kruh vhadzovania, a mal čas a priestor nájsť zinger, ktorý prekonal Bernarda cez rukavicu. Sýkorov úsmev bol v klietke široký kilometer.

„Sme mladý tím,“ povedal Liška. „Každou zmenou sme lepší a skúsenejší.“

Strely dostali Slovensko do vedenia 15:6 po 20 minútach a toto skóre je spravodlivou ukážkou toho, ako sa zmenila dynamika.

Blízko dvojminútovej bezgólovej druhej tretiny nebolo šťastie v ofenzíve na strane Talianska. Obranca Daniel Montenudo vybičoval cestu cez pravú žrď Husku a asistent kapitána Alex Betton sa vrhol do vody, aby sa pokúsil pretlačiť odrazenú loptu za brankárovu pravú podložku, ale bez kociek.

Slovensko premárnilo dve presilové príležitosti Talianska v strednom kádri.

V čase 4:09 tretej tretiny sa Azzurri prebili s mužskou výhodou. Trivellado, šikovne kŕmené Simonom Costnerom, od polovice bodu spustilo stúpajúcu jednorazovku a zarevalo spokojnosťou, keď nafúklo laná.

Tesne po siedmej minúte v tretej tretine sa Sýkora dostal do čudnej potýčky s de Bernom. V režime blokovania striel sa Sýkora dostal do rukavíc pri strele De Bernu zvnútra modrej čiary a De Berna potom krížne prekontroloval 178 cm a 78 kg tínedžera, ktorý sa otočil na ľade. Pôvodne to malo byť veľké, no po kontrole predstavenia sa hra skrátila na dve minúty.

READ  Vajda uvažuje o rozchode s Djokovičom

Po troch sekundách do konca mužskej výhody Tamasy zvýšil vedenie Slovenska na 3:1 na 9:14. Bernard zastavil úvodnú strelu Roberta Landosiho a dorážku Michala Ivana, no nedokázal zabrániť tomu, aby 24-ročný útočník HC 05 Banská Bystrica zasunul puk do siete.

„Aj keď sme nevyhrali každý zápas, náš tímový duch bol skvelý,“ povedal Slafkowski. „Vždy sme sa vrátili a hrali sme silní.“

Taliani poslali Bernarda do predĺženia, do konca zostávalo dve a pol minúty.

De Berna nasadil optimistický tón: „Byť v poslednom zápase bude výhodou. Teraz sme počas turnaja odohrali šesť zápasov, myslím si, že každý je vyrovnaný a pozná svoje miesto v tíme. Vieme, čo chceme. Bude byť pre nás veľkým.“

Taliansko teraz prehralo všetkých sedem zápasov na majstrovstvách sveta proti Slovensku, od roku 1997. Taliani získali bod vo svojom predchádzajúcom súboji, po predĺžení 3:2 v Kolíne nad Rýnom 6. mája 2017. Peter Čerešňák skóroval OT. Víťaz Slovenska.