Veda

V pondelok by oblohu v Utahu mohol rozsvietiť doteraz nevídaný meteorický roj

Infračervená snímka kométy SW3 urobená Spitzerovým vesmírnym teleskopom agentúry NASA v roku 2006. Kométa sa rozpadá od roku 1995, čo poskytuje možné podmienky pre meteorický roj v pondelok večer. (NASA, JPL, Caltech)

Odhadovaný čas čítania: 4-5 minút

SALT LAKE CITY – Trpezlivosť sa pozorovateľom hviezd v pondelok večer môže vyplatiť, pretože sa môže objaviť nový meteorický roj s potenciálom dramaticky rozjasniť oblohu.

Astronómovia predpokladajú, že materiál z malej kométy SW3 by mohol spôsobiť významný meteorický roj nazývaný Tau Herculidy, ktorý vyvrcholí v pondelok okolo 11:00. space.com,

Komentár SPACE.com Joe Rao naznačuje, že roj môže mať silnú každoročnú intenzitu meteorického roja. Je známe, že tieto roje produkujú až sto meteorov za hodinu, ako je znázornené na obrázku Prehľad meteorických rojov v roku 2022 Na rovnakom vesmírnom blogu.

Ako ďalší bonus je tu malá možnosť, že by sa Tau Herculides mohli vybičovať k veľkej meteorickej explózii alebo búrke, kde je možné vidieť vychádzať z nočnej oblohy tisíce meteorov za hodinu, napísal Rao vo svojom článku.

Všetky modely a predpovede však môžu zlyhať a od pondelkovej noci do utorka rána môže zostať obloha tmavá. Všetko závisí od načasovania obežných dráh Zeme a kométy SW3.

Patrick Wiggins, miestny astronóm a veľvyslanec slnečnej sústavy NASA/JPL v Utahu, povedal, že ak Tau Herculidy dosiahnu svoj plný potenciál, výsledné zobrazenie sa zaradí medzi najsilnejšie meteorické búrky v histórii. Rao porovnal najlepší možný scenár s meteorickými rojmi Leonid pred 20 rokmi.

Nikto však nevie s istotou povedať, čo sa stane. nedávno blogový príspevok od nasa je konzervatívnejší, dokonca ani nenaznačuje tornádo ako možnosť.

Wiggins nazýva pravdepodobnosť hurikánu „veľkým ak“. To mu však nezabránilo v tom, aby sa na ňu pozrel.

„Jediná vec je istá, že sa pozerám,“ povedal.

možnosť sprchy

Meteorické spŕšky nastanú, keď sa Zem stretne s rojom trosiek, ktoré za sebou zanechala kométa.

jeden v články v časopisoch Do pondelka 23:00 Zem skríži cestu pozdĺž obežnej dráhy SW3, tesne pred kométou, napísal Rao pre Medzinárodnú meteorologickú organizáciu o roji Tau Hercules v roku 2022. Zdalo sa, že v roku 2022 neexistuje žiadna šanca na žiadnu meteorickú aktivitu.

S ďalším modelovaním však Rao zistil, že je možné, aby oblak trosiek SW3 putoval ďalej pred kométou, a to len toľko, aby sa okúpal. Podpora dvoch ďalších štúdií Jeho výsledok testuOn píše.

Okrem toho Rao poukazuje na podobný rozpad kométy na začiatku 19. storočia, ktorý vyústil do meteorických búrok Andromedíd v rokoch 1872 a 1885. Raov dokument naznačuje, že podobnosti medzi týmito dvoma kométami môžu podporiť predpoveď búrky Tau Herculids.

poznámky vidieť

Ak plánujete návštevu, Rao navrhuje nasledujúce všeobecné protokoly na pozorovanie meteorického roja: teplé oblečenie a horúci nápoj na boj proti chladu, polohovateľné kreslo na podopretie krku a večer vonku, červenú baterku na udržanie dohľadu.

Názvy meteorických rojov sa zvyčajne tvoria podľa bodu na oblohe, z ktorého vychádzajú meteory, zvyčajne súhvezdia. Keď bol Tau Hercules objavený v roku 1930, očakávalo sa, že bude pochádzať zo súhvezdia Herkules, uvádza sa v Raovej knihe.

Dnes bude žiarivé súhvezdie bližšie k Bootes. Ak chcete nájsť toto súhvezdie, nájdite rukoväť Veľkého voza a obráťte svoj pohľad na prvú jasnú hviezdu: Arcturus, najjasnejšiu hviezdu v Bootes.

Na to, aby ste videli meteory v daždi, sa nemusíte pozerať priamo radiantne. vedecký spisovateľ a Bývalý riaditeľ Hansenovho planetária V očakávaní rojov v rokoch 1998 a 1999 napísal Mark Littman knihu o veľkých meteorických búrkach Leonid v 19. storočí s názvom „Nebesá v ohni“. V tejto knihe vysvetľuje, že pohľad preč od oslňujúcej sprchy vám umožní vidieť naozaj dlhý chvost.

Ak však príde búrka a prší tisíce meteorov, pohľad priamo na radiant vyvolá ilúziu letu vesmírom, ako v Hviezdna loď federácie V televíznom seriáli „Star Trek“ ilustroval Littman.

Rao varuje, že keďže očakávané meteory zasiahnu Zem v pondelok večer, budú tiež vyzerať zahmlene, čo si vyžiada tmavú oblohu. Dodáva, že posledná búrka bude „krátkodobá, nie viac ako niekoľko hodín“.

A samozrejme, počasie je hlavným faktorom pri akejkoľvek astronomickej udalosti.

„Pozri sa na oblohu,“ povedal Wiggins, požičal si staré príslovie sci-fi. „Všade. Hľadaj. Pokračuj v pozeraní na oblohu.“

fotografie

Ryan Boyce je milovníkom vedy a histórie. Jeho prvým spisovateľským projektom bolo zostavenie histórie vesmírneho prieskumu na počítači učiteľa v tretej triede a odvtedy s písaním neprestal.

Ďalšie príbehy, ktoré by vás mohli zaujímať

READ  Astronomicky tvrdá: Francúzsky hviezdny pohľad, Francúzsko loviace v tvare meteoroidu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close