Ekonomika

V prieskumoch verejnej mienky pred jesennými voľbami vedú slovenské voči EÚ skeptické strany – EURACTIV.com

Pred jesennými voľbami vedú v prieskumoch bývalí premiéri Peter Pellegrini a Robert Figo z Hlasu-SD a Smeru-SD a výsledky volieb Slovensko veľmi zasiahnu, keďže sa obe strany vzďaľujú od politiky EÚ. V stávke je budúcnosť Európskej únie.

Parlament v utorok rozhodol o predčasných voľbách 30. septembra. Na schválenie predčasných volieb bolo zo 150 poslancov Národnej rady potrebných 90 hlasov, za 92 hlasov. Opozičné strany vrátane sociálnodemokratických a extrémistických žiadali, aby bol termín volieb stanovený na máj alebo jún.

Politický chaos sa začal v lete a vyvrcholil v decembri, keď vláda v decembri prehrala hlasovanie o nedôvere, ktoré spustil bývalý koaličný partner Nezávislosť a jednota.

Parlament na poslednú chvíľu schválil žiadosť predsedníčky Zuzany Čaputovej o vyriešenie problému do konca januára a schválil termín predčasných volieb. V opačnom prípade bola Kaputová pripravená vymenovať úradnícku vládu na zvyšok obdobia do volieb.

Predchádzajúca vláda na čele s premiérom Eduardom Hegerom, ktorý vzišiel z volieb v roku 2020, bola proeurópska a proatlantická a od začiatku ruskej okupácie darovala ukrajinským ozbrojeným silám zbrane.

Hlavnou vládnucou stranou bol Smer-SD, ktorý bol v minulosti zapletený do viacerých korupčných škandálov, no v poslednom čase sa začal sťahovať z EÚ a ostro kritizoval sankcie voči Rusku.

Na zostavenie ďalšej vlády však budú sociálni demokrati ešte potrebovať podporu krajne pravicovej a protiúnijnej Republiky, ktorá sa odtrhla od druhej extrémistickej strany ĽSNS, ktorá predtým vyzývala Slovensko na vystúpenie z EÚ.

Treťou najsilnejšou stranou v prieskume je liberálna proeurópska strana Progresívne Slovensko. Iné, najmä konzervatívne proeurópske mocnosti sú viac roztrieštené osobnými spormi svojich lídrov. Ich úspech v parlamentných voľbách bude závisieť od ich schopnosti skonsolidovať sa do veľkých koalícií pred voľbami.

(Marian Koreň | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close