Ekonomika

V Slovenskej republike uviedli na trh prvú nabíjaciu stanicu Tesla Supercharger novej generácie

Slovensko sa od včerajška pýši štvrtou nabíjačkou Tesla Supercharger, ktorá je zároveň prvou stanicou novej generácie „V3“ na našom území (Košice). Poskytuje výrazne vyšší nabíjací výkon.

Nabíjacia sieť Supercharger sa považuje za jednu z veľkých konkurenčných výhod spoločnosti Tesla. Najmä v regiónoch, kde jazdí veľké množstvo elektromobilov kalifornskej značky, na čo spoločnosť Tesla reaguje vybudovaním príslušného počtu svojich nabíjačiek. Situácia v tomto smere sa však už zlepšuje na Slovensku, kde včera spustili 4. nabíjaciu stanicu tejto siete, informoval prostredníctvom svojho Slovenský klub Tesla fóra.

Z dôvodu veľkosti našej republiky, ako aj rozsahu a počtu elektromobily Jazda Teslou na našich cestách (224 kusov k 30. júnu 2020) nie je žiadna katastrofa. „Krytým“ je stále západ (Bratislava – OC Aupark), stred (Sielnica pri Zvolene – hotel Kaskády), sever (Demänová pri Liptovskom Mikuláši – obec Demänová) a od včera aj východ (Košice – OC Optima). Nová stanica v súčasnosti ponúka 4 nabíjacie stojany (s konektorom typu CCS) a v budúcnosti bude rozšírená o ďalšie štyri.

Týmto to však pravdepodobne nekončí, slovenská sieť sa má naďalej rozširovať. Po Košiciach by mali byť v Trenčíne a na juhu Slovenskej republiky, prípadne v Lučenci, postavené nabíjacie stanice Tesla Supercharger, uviedol nedávno spoluzakladateľ slovenského klubu Tesla Stanislav Kurek.

Navrhol, že by to mohli byť nabíjačky budúcej generácie V4. Ako sme už spomenuli, nová verzia V3 od Tesly je v Slovenskej republike novinkou predložené v marci minulého roku. Bolo to prvé nové Supercharger v Európe bežiaci asi pred rokom. Ponúka výkon 250 kW, ktorý nie je rozdelený medzi 2 súvisiace nabíjacie stojany, ako v prípade verzie V2. „V-two“ poskytuje maximálny „delený“ výkon 150 kW.

Tesla vo výkone Superchargera V3 uviedol, že Model 3 s dlhým dosahom môže pri maximálnej efektívnosti procesu dosiahnuť rýchlosť nabíjania až 1 600 km / h (krátkodobo), resp. dostanete za 5 minút nabíjací dosah 121 km. Na základe modelovania údajov svojho vozového parku vypočítal, že nová nabíjačka prispeje k skráteniu času nabíjania v priemere až o 50%.

READ  Daimler prehral spor s Nokia. Môže zakázať predaj značky Mercedes v Nemecku! - Časopis - Auto

„V4“ mestský kompresor?

Existencia spomínaného Superchargeru „V4“ zatiaľ nie je oficiálne potvrdená. Predseda automobilovej divízie Tesly Jerome Guillen však nedávno naznačil nabíjacia stanica s výkonom 350 kW. Uvidíme.

A podľa Stanislava Kurka sa na Slovensku dočkáme aj „CityChargers“ s výkonom 75 kW. Pravdepodobne pôjde o nabíjacie stanice známe hlavne ako Mestský kompresor alebo aktualizovanú verziu.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Jakob Härter/ Flickr (CC BY-SA 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla na Slovensku: Obchod v BA, servis v ZA, Supercharger V3 v KE, V4 na ceste?
Spoločnosť Tesla pripravuje nabíjačky pre Európanov, ktorí sa nemôžu nabíjať doma alebo v práci
Na Tesla Supercharger je možné nabíjať aj autá iných značiek. Nariadenie EÚ alebo chyba?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close