svet

V Spojených štátoch sa napätie zvyšuje. Násilné protesty sa šírili aj na iné miesta

Starosta Minneapolis Jacob Frey oznámil nočnú zákaz vychádzania v meste zo strachu z prebiehajúcich protestov, ktoré vypukli v reakcii na smrť Georga Georga v pondelok.

Zomrel v metropole štátu Minnesota po tom, ako biely policajt pokľakol počas jeho zatknutia niekoľko minút na krku.

Nerešpektovali zákaz vychádzania

Protesty v meste však pokračovali aj po piatku o 20:00 miestneho času (dnes o 3:00 hod. CESTU), keď nadobudla účinnosť zákaz vychádzania. Protesty za práva menšín a policajné násilie sa tiež konali v piatok v niekoľkých ďalších amerických mestách, píše agentúra AP.

Televízne zábery ukázali demonštrantov, ktorí kráčajú ulicami Minneapolis, aj keď medzi 8:00 a 18:00 miestneho času (3:00 – 13:00 CEST) existuje zákaz vychádzania.

Polícia musela zasiahnuť

Polícia nakoniec zasiahla dav slzným plynom, gumovými guľkami a omračujúcimi granátmi. Zákaz vychádzania by mal platiť aj nasledujúcu noc.

Podľa starostu Freyho v tom čase nebolo dovolené chodiť nikto okrem pracovníkov prvej pomoci, ľudí, ktorí potrebujú lekársku starostlivosť, ľudí utekajúcich pred nebezpečenstvom a bezdomovcov. Tí, ktorí porušia pravidlá, dostanú pokutu vo väzení až do výšky 1 000 dolárov alebo do 90 dní.

V piatok večer sa na uliciach Phoenixu, Denveru, Las Vegas, Los Angeles, New Yorku a ďalších miest zhromaždili tisíce demonštrantov, aby požadovali, aby boli vinníci postavení pred súd.

“Povedal, že nemôže dýchať. Spravodlivosť pre Georga,” AP uviedol jeden z transparentov. „Bez spravodlivosti nebude mier“, demonštranti protestovali inde.

Násilie aj v iných mestách

V Atlante, po niekoľkých hodinách pokojných protestov, časť rozhorčeného davu začala búrať policajné autá a jeden z nich zapálil. Na svoje miesto tiež nastriekali logo CNN radikálni demonštranti. Políciu zaútočili radikáli s fľašami a vyzvali ich, aby msgstr “ukončiť svoju prácu”.

V Houstone, kde vyrastalo temné svetlo George Floyd, sa pred radnicou zhromaždilo niekoľko tisíc ľudí. V Brooklyne v New Yorku polícia údajne zatkla niekoľko demonštrantov.

“Nemôžem dýchať,” Demonštranti mimo Bieleho domu tiež spievali v piatok večer na pamiatku posledných slov Georga Floyda a ďalšieho černocha Erika Garnera, ktorý bol zatknutý pri zatknutí v New Yorku v roku 2014, stratil vedomie. a zomrel v nemocnici.

Polícia bola obvinená z vraždy

Dôstojník Derek Chauvin, ktorý držal koleno Georga Floyda na zemi, bol v piatok zatknutý a bol obvinený z vraždy.

Podľa trestnej správy muž pokľakol na krku osem minút a 46 sekúnd, z toho dve minúty a 53 sekúnd v čase, keď Floyd už nereagoval.

Skôr čierny muž prosil, aby ho nezabila polícia, a opakovane sa sťažoval, že nemôže dýchať. Dokument hovorí, že Floydova smrť bola pravdepodobne spôsobená kombináciou policajných zásahov, zdravotných problémov a možných omamných látok v tele.

Rozhnevaný dav v Minneapolise v piatok večer prerazil na policajnú stanicu, ktorá bola z bezpečnostných dôvodov evakuovaná a zapálená. Násilie bolo sprevádzané podobnými protestmi aj v iných mestách.

(function(d, s, id){ var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) { return; } js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "https://connect.facebook.net/en_US/sdk.js"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close