Zábava

V súčasnosti si hudobný svet pripomína konca 80. rokov Johna Lennona

Pred 8 hodinami redakcia

Fanúšikovia nesmrteľnej hudobnej legendy The Beatles po celom svete si 9. októbra pripomínajú nedožité 80. narodeniny Johna Lennona. Svet je nezvestný takmer štyridsať rokov a jeho životnú púť tesne po štyridsiatke ukončil 8. decembra 1980 v New Yorku zabijak Mark David Chapman.

John Winston Lennon sa narodil 9. októbra 1940 v Liverpoole. Krstné meno dostal od svojho otca Johna Alfreda Lennona, ktorý bol lodným správcom, a druhé po Winstonovi Churchillovi. Vyrastal u rodičov svojej matky, hlavne u svojej tety Mimi Smith, ktorá ho mala veľmi rada. Mal sedem rokov, keď začal vymýšľať básne a poviedky, ktoré dopĺňal vlastnými kresbami.

V roku 1952 absolvoval základnú školu a nastúpil na gymnázium Quarry Bank. Založil tam svoju prvú skupinu Quarrymen hráčsky žáner s názvom skiffle, ktorý je založený na prvkoch bluesu, jazzu a amerického folku. V júli 1956 vystúpila skupina v rámci programu na tradičnom veľtrhu vo Wooltone. Práve tam sa John prvýkrát stretol s Paulom McCartneym a vzal ho do skupiny. V auguste 1958 pricestoval George Harrison. Názov The Quarrymen bol zmenený na Long John & The Silver Beatles, potom z názvu Long John vypadol a v roku 1960 bol skrátený na Chrobáky. Posledný člen slávneho kvarteta Ringo Starr sa k skupine pripojil 18. augusta 1962 a ako nováčik nahral svoj prvý singel. Miluj ma.

Začala sa éra legendárnej skupiny, ktorá za sedem rokov vyprodukovala dvanásť štúdiových albumov. Dvojica Lennon a McCartney sú podpísaní pod väčšinou nezabudnuteľných hitov tohto obdobia, ako napr Ťažký deň noci z rovnomenného albumu, Pomoc! a Včera (album Pomoc!), Žltá ponorka (Revolver), Lucia na nebi s diamantmi (Klubová kapela Lonely Hearts klubu Sgt. Peppera), Všetko čo potrebuješ je láska (Magical Mystery Tour), či Nechaj to tak z rovnomenného a posledného spoločného albumu.

READ  V slovenských nemocniciach prichádzajú kňazi na záchranu


Lennonova prvá manželka bola modelka Cynthia Powell, zosobášili sa v auguste 1962 a 8. apríla 1963 sa im narodil syn Julian, ktorý je tiež hudobníkom. V novembri 1966 sa počas vernisáže v Londýnskej indickej galérii stretol John Yoko Ono. Prvýkrát sa objavila po boku Johna Lennona na experimentálnom albume Unfinished Music No.1: Two Virgins, ktorý vyšiel v novembri 1968. Rozviedol sa a 20. marca 1969 sa v Gibraltári oženili s Yoko. John Lennon spôsobil veľký rozruch, keď 26. novembra 1969 vrátil Radu britského impéria Jej Veličenstvu kráľovnej Alžbete.

Do roku 1969 v The Beatles zavládli nezhody a okrem spolupráce všetci spolupracovali aj na vlastných projektoch. John dostal meno Plastový Ono Band, vystúpili po prvýkrát 13. septembra 1969 na koncerte počas festivalu v kanadskom Toronte. Okrem Johna a Yoko boli v skupine gitarista Eric Clapton, bubeník Alan White a basgitarista Klaus Voorman. Mimochodom, Beatles sa s týmto druhým stretli v roku 1960 v klube Kaiser Keller v Hamburgu a bol to on, kto navrhol obálku nahrávky Revolver.

V apríli 1970 sa skupina Beatles definitívne rozpadla. John a Yoko si za miesto pobytu vybrali New York, kde sa usadili v septembri 1971. John vydal úspešný album Predstavte siktorý viedol rebríčky v Spojených štátoch a na Britských ostrovoch. Týždenník Melody Maker ho označil za svetový album roka a veľmi priaznivé boli aj ďalšie recenzie. V marci 1973 prisťahovalecký úrad nariadil Johnovi opustiť USA kvôli jeho predchádzajúcim drogovým trestným činom v Británii. V pozadí však mohli byť aj jeho aktivity proti vojne vo Vietname. Jeho dlhá cesta k získaniu takzvanej zelenej karty.


Presne na 35. narodeniny Johna, 9. októbra 1975, sa narodil syn Seana Tara Ono Lennon, ktorý tiež pokračuje v šľapajach svojho otca. O rok neskôr, 27. júla 1976, dostal John Lennon zelenú kartu (číslo A 17-597-321), ktorá mu umožňovala pobyt v Spojených štátoch. Do Anglicka sa už nevrátil. Počas tejto doby si dal pauzu a venoval sa svojmu synovi a domácnosti. Yoko mala na starosti obchodné záležitosti.

READ  Dominika čelí mnohým kritikám, bez okolkov odkazuje: Je to asi moja vec!

K hudba sa vrátil v auguste 1980, keď nahrával piesne pre Double Fantasy a posmrtne vydaný album Milk And Honey. Svoju piatu narodeninovú pieseň venoval svojmu synovi na albume Double Fantasy Nádherný chlapec.


V pondelok večer 8. decembra 1980, večer po návrate z nahrávacieho štúdia do domovského sídla Dakota Forum, ho oslovil pri vstupe. Mark David Chapman a vypálil na neho šesť rán. V to isté ráno nechal tento syn bankára a fanúšika skupiny Beatles Johna podpísať album Double Fantasy. Ťažko zraneného hudobníka priviezla záchranná služba do Rooseveltovej nemocnice, lekári mu už však nepomáhali.

Chapman dostal za vraždu doživotný trest s možnosťou požiadať o prepustenie najskôr po 20 rokoch. Podal žiadosť jedenásťkrát, prvý v roku 2000 a posledný v auguste tohto roku, úrady ich však vždy zamietli.

Vo februári 1982, na 24. odovzdávaní cien Grammy, získala Double Fantasy Album roka. John Lennon bol dvakrát uvedený do Rock’n’rollovej siene slávy, v roku 1988 s kapelou The Beatles a v roku 1994 ako sólový umelec. V televíznom seriáli 100 najväčších Britov, ktorý vysielala verejnoprávna stanica BBC v roku 2002, skončil John na ôsmom mieste. Pred ním skončili iba také osobnosti ako Winston Churchill, princezná Diana, biológ Charles Darwin a dramatik William Shakespeare.

Na počesť jeho nedožitých 80. narodenín vydala slovenská skupina Queer Jane pod vedením veľkého obdivovateľa Beatles a hudby 60. rokov úspešnú coververziu piesne Vlada Nosáľa. Prosím poteš ma.


Text: TASR (Hudba.sk editovať)
Foto: Foto AP

Zdielať na Facebook-u

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close