Zábava

V unikátnom Veľkonočnom pralese rastú buky široké až tri metre

Ukazuje nekonečný kolobeh prírody.

Veľkosť písma:A|A+

Prales pri Morskom oku, tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku, je jedným z najprístupnejších starých lesov na Slovensku.

Prírodný prales Vihorlatský les na rozhraní žúp Humenné, Snina, Michalovce a Sobrunsk je spolu so Starými bukovými pralesmi a bukovými pralesmi Karpát a ďalších častí Slovenska jedným z piatich slovenských prvkov na Zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Európe. Vyhorlatske je rozsiahly komplex bukov tiahnuci sa popri hlavnom hrebeni Varchi po masiv Nejabek.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame


Nech je tento sprievodca vaším kľúčom k najfascinujúcejším a najkrajším tajomstvám Košického kraja (www.spectacularslovakia.sk) (Zdroj: Spectacular Slovakia)

Kopec rozporov

Ako povedala riaditeľka Správy CHKO Vihorlat Zuzana Argalášová, územie je plné prírodných zvláštností.

„Toto pohorie je zaujímavou rezerváciou s rozmanitou rozmanitosťou, vzácnou flórou a faunou, jazerami, skalnými útvarmi, mokraďami a mnohými ďalšími prírodnými danosťami,“ uviedol citát TASR Newswire.

Rezervné bukové lesy sa podľa Argalášovej vyznačujú nízkym zastúpením smreka a jedle. Tieto stromy sa prirodzene vyskytujú iba v regióne Jetlinga.

Buky sú úkrytom pre vzácnych ľudí

V území dominuje buk lesného charakteru s prímesou javora horského, jaseňa a brestu horského.

„Pri mapovaní pralesov bol nameraný najsilnejší obvod kmeňov 357 centimetrov pri buku pri Morskom Ogu a 293 centimetrov pri javore horskom,“ citovala TASR.

Buky zároveň poskytujú domov živočíchom európskeho významu, tesákovi alpskému, vlkovi sivému, medveďovi hnedému, rysovi ostrovidovi, mlokovi ohnivému a slimákovi karpatskému.

Cestou vzdelania pôjdu tisíce ľudí

Celková rozloha tohto územia svetového významu je 2 160,544 hektárov, z čoho časť sa nachádza vo vojenskom obvode Valasco, preto nie je prístupné verejnosti.

READ  Slovensko ukladá vládne obmedzenia pripravené na Omigron

„Ostatné územia sú veľmi dobre dostupné prostredníctvom siete náučných a turistických trás, ktoré sú navzájom dobre prepojené,“ vysvetlila Arkalazová.

Najnavštevovanejšou náučnou cestou je Morské Ogo – Sninsky Kameň – Sninské Rybníky.

Vlani Morské oko navštívilo takmer 65-tisíc ľudí.

„Na chodníku sú krásne ukážky bukovitých lesov a ukážky toho, ako sa na tomto území nechávajú nerušene rásť prírodné spoločenstvá,“ upozornil ochranár a je ľahko dostupný. Areál je umožnený autom na parkovisko pri Morske Ogo.

Zaujímavý je podľa Argalášovej aj náučný chodník Vihorlatskými bučinami začínajúci pri Porube pod Vihorlatom v okrese Michalovce a končiaci v sedle Tri table.

„Tu možno oceniť, ako bez ľudského zásahu prebieha nekonečný prírodný kolobeh, kde staré stromy ustupujú novým, ktoré vzápätí vyrastú na vhodnom mieste,“ uzavrel.

Svetové kultúrne a prírodné dedičstvo

Tento rok si pripomíname 50. výročie Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva, 30. výročie zapísania prvých slovenských pamiatok do Zoznamu svetového dedičstva a Karpatské bukové pralesy a Karpaty na Slovensku – skryté bohatstvo, sa bude premietať každú stredu a piatok na Morskom oku.

Slovenská časť starých bukových pralesov a pralesov Karpát sa nachádza v Národnom parku Poloniny a Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.

Okrem Vihorlatu sem patria aj Havsova, Stusica – Bukovske Varchy, Utava a Rojak.


Košický turistický sprievodca: Na hranici západnej a východoeurópskej kultúry Čítaj viac

Fascinujúci sprievodcovia po Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close