Hlavné správy

V USA je považovaný za zradcu a hrozí mu prísny trest: Snowden požiada o ruské občianstvo

Snowden (37) utiekol z USA v roku 2013, keď zverejnil utajované informácie o metódach elektronického sledovania, ktoré používajú americké spravodajské služby, vrátane odpočúvania zahraničných politikov. V snahe uniknúť obžalobe požiadal o azyl vo viacerých krajinách, ktoré v súčasnosti žijú v ruskom exile.

Snowden oznámil svoj zámer na Twitteri niekoľko týždňov po získaní povolenia na trvalý pobyt v Rusku a len pár dní po tom, čo jeho manželka Lindsay Mills oznámila, že je tehotná. „Po rokoch odlúčenia od našich rodičov už s manželkou netúžime po odlúčení od nášho syna,“ Napísal Snowden. Dodal, že „v súčasnom období pandémie a uzavretých hraníc požadujeme dvojité americko-ruské občianstvo“.

Moskva iba nedávno uvoľnila svoj prísny zákon o občianstve a umožnila žiadateľom získať ruský opasok bez toho, aby sa museli vzdať svojho pôvodného občianstva. Snowden poukázal na to, že on a Mills „Zostanú Američanmi a vštepujú svojmu synovi hodnoty Ameriky, ktoré milujú v rámci svojej výchovy – vrátane slobody slobodne vyjadrovať svoje názory.“

Snowden je v USA obviňovaný z porušovania špionážneho zákona. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na 30 rokov. Americké úrady považujú Snowdena za zradcu, ktorý vážne ohrozil národnú bezpečnosť. Jeho kroky však vyvolali debatu o zákonnosti niektorých programov NSA, otázke súkromia a zasahovaní do vnútorných záležitostí cudzích štátov.

Americký prezident Donald Trump v auguste uviedol, že uvažuje o udelení milosti Snowdenovi.

READ  Müllerovo tvrdé priznanie: Nenávidela sa a pribrala ... je mi z toho zle!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close