Svet

Vakcína: Podľa vyšetrovateľov je svet tvárou v tvár epidémii „zle naštartovaný“

Ellen Johnson Sirleaf, spolupredsedníčka Nezávislého vyšetrovania epidémie, tvrdí, že svet „zle začal“ kvôli nerovnováhe vakcín medzi bohatými a chudobnými krajinami. Držiteľ Nobelovej ceny za mier tvrdí, že WHO nemá dostatok zbraní.

“Nerovný prístup k očkovacej látke je jedným z najzrejmejších príkladov súčasnej nerovnováhy vo svete,” povedal v utorok novinárom bývalý libérijský prezident. “Svet nastal zlý začiatok pre spravodlivosť a kontrolu epidémie,” dodal predtým, ako predložil štátom predbežnú správu o reakcii na epidémiu. Pred týmito krajinami povedal „sklamanie“.

Pri pondelňajšom zriadení predstavenstva Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) generálny riaditeľ organizácie Tetros Adanom Caprais vyhodnotil, že je „dokonca na pokraji morálnej katastrofy“. Požiadal, aby sa s očkovaním začalo v každej krajine do 7. apríla, a to najmä vďaka kovakovskému urýchľovaču, ktorý spustila jeho organizácia. Iba jedna chudobná krajina začala imunizáciu a existujú náznaky, že niektoré africké krajiny budú mať prístup k dávkam až na budúci rok.

V máji požiadali členské štáty o nezávislé vyhodnotenie reakcie na epidémiu. V priebežnej správe zverejnenej pred pár dňami p. Panel pod vedením Johnsona Sirleafa a bývalej novozélandskej premiérky Helen Clarkovej zastupuje najmä Čínu a Svetovú zdravotnícku organizáciu. Obaja títo aktéri možno pracovali „rýchlo“ a veľmi dôležito pri nástupe epidémií. Tvárou v tvár tejto kritike Peking bránil svoju správu.

Vyšetrovatelia tvrdia, že WHO už možno predtým vyhlásila medzinárodný zdravotný stav a použila slovo epidémia príliš rýchlo. Závisí to však od konania členských štátov, na ktorých trvajú. USA obvinili skupinu a jej generálneho riaditeľa Tetros Adonom Caprais z manipulácie medzinárodnej reakcie a z prílišnej blízkosti Číny.

Záverečná správa v máji

Organizácia „nepovoľuje práce“, tvrdí Clark. „Nemá právo na vstup do krajiny a na vyšetrovanie“ bez spolupráce členov.

Pokiaľ to nie je najlepšie, bývalý libérijský prezident tvrdí, že štátom „iba s ťažkosťami“ môže v prípade ohrozenia zdravia „včas“ poslať čas, ktorý potrebujú. V centre diskusií niekoľko aktérov požadovalo reformu medzinárodných zdravotných predpisov, ktorá sa začala v roku 2007. Pani Clarková a Johnson Sirleafová tvrdia, že financovanie WHO nie je dostatočné.

READ  Tvár bieloruských protestov bola unesená za bieleho dňa, chytili ju na ulici a zatlačili do mikrobusu - Denník N

Bývalý libérijský prezident však uviedol, že dúfa, že situácia súvisiaca s epidémiou prinúti štáty, aby viac spolupracovali pri hľadaní ďalších epidémií. Panel má svoje konečné výsledky predstaviť v máji Svetovému zdravotníckemu zhromaždeniu v Ženeve.

/ REKLAMY

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close