Zábava

Van der Leyen si pochvaľuje právne reformy Malty

Predsedníčka EÚ Ursula van der Leyenová v stredu ráno v príhovore k EÚ ocenila právne reformy Malty.

Počas svojho príhovoru načrtol pokrok dosiahnutý za posledný rok a ďalší postup únie. Odkázal aj na Daphne Caruanu Galiciu a vyzval na väčšiu ochranu novinárov.

Povedal, že je dôležité zachovať demokraciu a chrániť rozsudky vynesené Európskym súdnym dvorom, pretože je to súčasť tradície Európy.

“Naše hodnoty sú zaručené zákonom. Brániť právny štát nie je len cieľ, je to tvrdá práca a pokrok na dennej báze,” povedal.

Ocenil justičné reformy na Malte a prácu, ktorá sa na Slovensku robí v boji proti korupcii.

Za posledných 22 mesiacov maltská vláda zaviedla nový systém menovania členov justície, ktorí eliminovali zasahovanie. Medzi ďalšie zmeny patria nové metódy menovania prezidenta a policajného komisára.

V reakcii na Van Van Leyenov prejav minister spravodlivosti Edward J. Lewis Lewis uviedol, že má záujem na ďalšej reforme maltského justičného systému, aby sa zabezpečilo, že bude účinný a efektívny.

Pocta zabitým novinárom

Van der Leyne vzdal hold Daphne Caruanovej Galicii a ďalším novinárom zabitým v Európe. Povedal, že komisia zavedie zákon o ochrane médií na ochranu novinárov.

„Novinári sú napádaní za to, že si robia svoju prácu … niektorí sú vyhrážaní, iných bití a bohužiaľ niektorí ako Daphne Caruana Galicia a John Cusiak sú zabití,“ povedal.

Van der Leyen, napriek rôznym okolnostiam, sa obaja novinári postavili za právo na informácie a zomreli, aby chránili transparentnosť.

READ  Ako sledovať každý zápas 2021 naživo

Zmena klímy a migrácia

S europoslancami sa podelil o svoju víziu reakcie na výzvy EÚ vrátane hospodárskeho oživenia, boja proti zmene klímy, programu digitalizácie a konferencie o budúcnosti Európy.

Van der Leyne uviedol, že je dôležité, aby miera očkovania v Európe stále rástla. „Musíme urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sa zabránilo epidémii pre tých, ktorí neboli očkovaní.“

Povedal, že je načase, aby parlament schválil európsku politiku riadenia imigrácie.

V Európskom parlamente sa začala diskusia o práci Komisie.

Europoslankyňa, europoslankyňa Roberta Metzola, podpredsedníčka EP, viedla diskusiu po tom, čo sa prezident David Sassoli nemohol zúčastniť pre zlý zdravotný stav.

EPP chce novú obchodnú dohodu s USA

Líder Európskej ľudovej strany Manfred Weber v parlamente vyzval na novú obchodnú dohodu so Spojenými štátmi. Povedal, že o priemyselných dohodách by sa malo rokovať v oblastiach, akými sú mobilita, strojárstvo a digitálne hospodárstvo.

Vedúci poslanecký klub EĽS uviedol, že Bioentech je jedným z najdôležitejších vývojárov vakcín proti koronavírusu v Európe a uviedol, že je potrebné prijať ďalšie opatrenia v oblasti zdravia.

Weber povedal, že by rád videl rýchlejší rast v iných vyhľadávacích poliach, najmä pokiaľ ide o rakovinu.

S&D tvrdí, že sociálne aktivity sú veľmi mierne

Redox Garcia Perez, predseda Socialistického a demokratického výboru, ocenil pokrok Komisie v oblasti zelených otázok v minulom roku, balík opatrení Fit for 55 o znižovaní emisií.

Garcia Perez však uviedol, že sociálne aktivity s touto zelenou zmenou sú veľmi mierne a dodal, že posilnenie fondu sociálnej klímy je veľmi dôležité.

Povedal, že sa toho ešte neurobilo dosť a že epidémia zhoršila nerovnováhu v nespravodlivom ekonomickom systéme.

Zelení chcú, aby komisia urýchlila plány dekorponizácie

Spolupredseda Zelených Philip Lamberts uviedol, že Van der Leyen by mal urýchliť plány EÚ v oblasti dekarbonizácie.

READ  Ako vidieť Bezel Diamond League 2021

Lamberts kritizoval komisiu za to, že nesplnila svoje geopolitické ciele, pričom citoval nedávne udalosti v Moskve, Pekingu a Afganistane, ktoré poukazovali na bezmocnosť Európanov.

Členským štátom odporučil, aby neprijímali dostatok afganských utečencov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close