Veda

Vedci konečne videli temnú hmotu pred miliardami rokov

Vedci na Zemi objavili temnú hmotu už pred miliardami rokov.

Vedcom sa podarilo preskúmať povahu tmavej hmoty, ktorá obklopuje galaxie tak, ako boli pred 12 miliardami rokov. Pred miliardami rokov sme to nikdy predtým nevideli.

Vedci dúfajú, že prelomové zistenia môžu odhaliť tajomstvá stále záhadnej temnej hmoty, ktorá je dôležitou súčasťou nášho vesmíru, no zostáva do značnej miery neznáma.

Už to poskytlo tantrické stopy o histórii nášho vesmíru. Výskumníci tvrdia, že zistenia naznačujú, že základné zákony vesmíru boli v ich raných dobách odlišné.

Ako už názov napovedá, vedci nemôžu priamo pozorovať temnú hmotu, keďže nevyžaruje svetlo. Namiesto toho vedci zvyčajne sledujú, ako svetlo prechádza galaxiami, ktoré chcú skúmať, a merajú, ako sa pohybuje – čím viac sa skresľuje, tým viac tmavej hmoty obsahuje.

Najvzdialenejšie galaxie – tie, ktoré vidíme, že existovali pred miliardami rokov – sú však príliš slabé na to, aby táto technika fungovala. Skreslenie nie je možné presne zistiť a temnú hmotu nie je možné analyzovať.

Vedci tak nemohli skúmať temnú hmotu spred asi 10 miliárd rokov. Čas pred tým a začiatok vesmíru, pred 13,7 miliardami rokov, nebolo možné pochopiť.

Teraz vedci tvrdia, že tento problém prekonali použitím iného zdroja: mikrovĺn, ktoré uvoľnil Veľký tresk. Tím zmeral, ako sú tieto mikrovlny skreslené namiesto svetla, a pri tom boli schopní vidieť tmavú hmotu od počiatku vesmíru, pričom sa pozerali na galaxie krátko po ich vytvorení.

„Väčšina výskumníkov používa zdrojové galaxie na meranie distribúcie temnej hmoty spred ôsmich miliárd rokov až po súčasnosť,“ povedal Yuichi Huriken, odborný asistent na Tokijskej univerzite pre výskum kozmického žiarenia. „Mohli by sme sa však pozrieť aj ďalej do minulosti, keď sme na meranie temnej hmoty použili vzdialenejšiu CMB. Prvýkrát sme merali temnú hmotu takmer od najskorších okamihov vesmíru.“

READ  Organizácia pre zdravie zvierat podporuje očkovanie proti vtáčej chrípke, aby sa zabránilo pandémii

Výsledky ukázali rôzne prekvapenia, vrátane spôsobu, akým sa temná hmota zrazila v ranom vesmíre. Teória naznačuje, že temná hmota by sa mala držať spolu a tvoriť hrudky vo vesmíre – ale oveľa menej, ako sa predpokladalo.

„Naše zistenie je stále neisté,“ povedal Hironao Miytake z Nagoyskej univerzity, ktorý tím viedol. „Ale ak je to pravda, naznačovalo by to, že celý model je chybný, keď idete ďalej v čase. Je to vzrušujúce, pretože ak výsledky pretrvávajú aj po odznení neistôt, naznačuje to vylepšenie tohto modelu.“ môže poskytnúť pohľad na povahu samotnej temnej hmoty.“

Bol uverejnený článok popisujúci zistenia fyzický recenzný papier,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close