Veda

Vedci našli superčervy, ktoré radi jedia polystyrén, a to by mohla byť dobrá vec

Obalové materiály, jednorazové príbory, obaly na CD: Polystyrén je jednou z najbežnejších foriem plastov, ale nie je ľahké ho recyklovať a prevažná väčšina končí na skládkach alebo si nájde cestu do oceánov, kde je dostupný pre morský život. Hrozí nebezpečenstvo.

Vedci z University of Queensland v Austrálii teraz objavili larvy superčerva – zoophobas morio Chrobáky tmavej pleti sa túžia živiť hmotou a ich črevné enzýmy môžu byť kľúčom k vyššej miere recyklácie.

Chris Rinke, ktorý viedol štúdiu publikovanú v časopise Mikrobiálna genomika Vo štvrtok pre agentúru AFP povedal, že predchádzajúce správy ukázali, že malé voskové červy a múčne červy (ktoré sú zhodou okolností aj larvami chrobákov) majú dobré výsledky, pokiaľ ide o požieranie plastov, „preto sme predpokladali, že veľmi veľké superčervy môžu byť ešte väčšie. jesť.“

Superčervy dorastajú do dĺžky dvoch palcov (päť centimetrov) a sú domestikované ako zdroj potravy pre plazy a vtáky alebo dokonca pre ľudí v krajinách ako Thajsko a Mexiko.

Rinke a jeho tím kŕmili superčervy počas troch týždňov rôznymi diétami, niektoré s polystyrénovou penou bežne známou ako polystyrén, iné otrubami a iné vôbec.

„Potvrdili sme, že superčervy môžu prežiť na jedinej polystyrénovej strave a dokonca priberú na váhe – v porovnaní s kontrolnou skupinou hladovania – malé množstvo – čo naznačuje, že červy môžu získať energiu z jedenia polystyrénu. môžu získať,“ povedal.

Polystyrén v čreve červa. (Queenslandská univerzita)

Hoci superčervy s polystyrénovými lalokmi dokončili svoj životný cyklus, zakuklili sa a potom sa stali úplne dospelými chrobákmi, testy ukázali stratu mikrobiálnej diverzity v ich črevách a potenciálnych patogénov.

Tieto zistenia naznačujú, že aj keď červy dokážu prežiť na polystyréne, nie je to výživná strava a ovplyvňuje ich zdravie.

Ďalej tím použil techniku ​​​​nazvanú metagenomika na analýzu komunity mikrobiálnych čriev a na identifikáciu enzýmov kódovaných génmi, ktoré sa podieľali na degradácii plastu.

READ  Rev. Pamela Conrad: Zoznámte sa s vedkyňou Mars Rover, ktorá je tiež kňazom

bio-upcycling

Jedným zo spôsobov, ako využiť tieto zistenia, by bolo poskytnúť superčervom potravinový odpad alebo poľnohospodárske bioprodukty s polystyrénom na konzumáciu.

„Mohol by to byť spôsob, ako zlepšiť zdravie hmyzu a vysporiadať sa s veľkým množstvom potravinového odpadu v západných krajinách,“ povedal Rinke.

Ale zatiaľ čo je možné produkovať viac hmyzu na tento účel, predpokladal inú cestu: vytvorenie recyklačných závodov, ktoré napodobňujú larvy, ktoré si plast najskôr zahrabú do úst a potom ho strávia prostredníctvom bakteriálnych enzýmov.

„Nakoniec chceme z rovnice vyňať superčervy,“ povedal a teraz plánuje ďalší výskum zameraný na nájdenie najefektívnejších enzýmov a ich ďalší rast pomocou enzýmového inžinierstva.

Produkty rozkladu z tejto reakcie môžu byť privádzané do iných mikróbov, aby vytvorili vysoko hodnotné zlúčeniny, ako sú bioplasty, o ktorých dúfajú, že budú ekonomicky životaschopným prístupom „upcyklácie“.

© Agence France-Presse

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close