Svet

Vedci objavili, ako zistiť asymptomatický COVID-19: Mužovi stačí na vykašliavanie!

Nedávna štúdia odhalila, že jedna časť tela je rezistentná na CORONAVIRUS!

Keď sa na jar začala pandémia, vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) sa rozhodli otestovať, či umelá inteligencia, ktorú vyvinuli na zisťovanie príznakov Alzheimerovej choroby, dokáže rozpoznať COVID-19. Ukázalo sa to preto, lebo pribúdajú dôkazy o tom, že pacienti s COVID-19 majú príznaky podobné Alzheimerovej chorobe, ako je neuromuskulárne postihnutie, ktoré postihuje hlasivky.

Preto vyvinuli model, ktorý dokáže rozlíšiť zdravý kašeľ od „kašľa COVID“. Algoritmus založený model dokáže identifikovať kašeľ s 99-percentnou presnosťou. Odborníci ho vytvorili počúvaním viac ako 200 000 nahrávok kašľa a hovorených slov. Rozlišuje sa na základe počúvania „sila hlasu, sentiment, výkon pľúc, dýchanie a odbúravanie svalov“, vysvetlil spoluautor štúdium Brian Subirana, výskumný pracovník v laboratóriu Auto-ID na MIT. Dodal, že zvuky rozprávania a kašľa ovplyvňujú hlasivky a okolité orgány. To znamená, že keď hovoríte, časť vášho príbehu znie ako kašeľ a naopak. Umelá inteligencia môže tiež odvodiť kašeľ z pohlavia, materinského jazyka alebo emočného stavu človeka.

Zdroj: Getty Images

Výskumný tím uviedol, že pracuje na začlenení modelu do praxe, a teda do inteligentných reproduktorov a ďalších načúvacích prístrojov, aby mohli byť ľudia dôkladne a pohodlne testovaní na COVID-19. Podľa vedcov to môže zabrániť asymptomatickým jedincom v nevedomom šírení vírusu na ďalších. Táto metóda by bola navyše bezplatná a ušetrila by ľudí pred nepríjemnými vyšetreniami. „Účinná implementácia tohto skupinového diagnostického nástroja by mohla znížiť šírenie pandémie, ak by ju každý použil pred opustením učebne, továrne alebo reštaurácie.“ Vysvetlil Subirana. Ak sa predbežné skríningové nástroje neustále zlepšujú, pandémie by sa mohli postupne stať minulosťou.

READ  WHO zahajuje projekt so šiestimi cieľmi, ktoré si vyžadujú takmer 2 miliardy dolárov - Management Digest

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close