Technológie

Vedci objavili prehistorickú fosíliu obrovského hada v Ladakhu: The Tribune India


Tribune News Service

Vijay Mohan

Čandígarh, 13. máj

Vedci objavili v himalájskych horách Ladakhu fosíliu hada matzoidného, ​​čo vrhá nové svetlo na šírenie a existenciu tohto vzácneho druhu hada na indickom subkontinente.

Madtsoiidae sú prvou skupinou vyhynutých stredne veľkých obrovských hadov, ktoré sa prvýkrát objavili v neskorej kriede, začínajúc pred 145 miliónmi rokov a končiac pred 66 miliónmi rokov. Predpokladá sa, že dorastajú do dĺžky 30 stôp.

Výskum vedcov naznačuje, že ich rozšírenie na indickom subkontinente je dlhšie, ako sa doteraz predpokladalo. Navyše globálna zmena klímy a životne dôležitá biologická obnova pozdĺž eozín-oligozínovej hranice nespôsobili vyhynutie týchto dôležitých hadov v Indii.

Štúdiu vykonali výskumníci z Wadia Institute of Himalayan Geology, Dehradun, Panjab University, Chandigarh, Indian Institute of Technology, Ropar a Somencia’s Comenius University. Novoobjavený model bol podľa dnešného vyhlásenia ministerstva vedy a techniky umiestnený v sklade inštitútu Wadia.

Eozín-oligocén, ktorý nastal asi pred 34 miliónmi rokov, je obdobím veľkých klimatických zmien na Zemi v dôsledku zmien vulkanickej a meteorickej aktivity a vyznačuje sa rozsiahlym vymieraním a návratom flóry a fauny.

Matsoidae sa väčšinou nachádzali v krajine Kondwanan, ktorá sa rozpadla asi pred 180 miliónmi rokov a nakoniec sa rozdelila na kontinenty, ktoré sú dnes známe ako Afrika, Južná Amerika, Austrália, Antarktída, Indický subkontinent a Arabský polostrov.

Z fosílnych záznamov vyplýva, že celá skupina prežila pred 66 miliónmi až 23 miliónmi rokov na väčšine kontinentálnych kontinentov okrem Austrálie, s poslednou známou klasifikáciou Wonambi do konca obdobia pleistocénu 2,6 milióna. Pred 11 700 rokmi.

READ  Herné centrum spoločnosti Samsung prináša cloudové hry do svojich inteligentných televízorov – CES 2022

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close