Veda

Vedci objavili supravodivý materiál, ktorý by mohol spôsobiť revolúciu v energetike

Vedci objavili nový materiál, ktorý by mohol byť navrhnutý tak, aby zmenil svet.

Výskumníci tvrdia, že vytvorili supravodivý materiál, ktorý funguje pri teplotách aj nízkych tlakoch, takže ho možno skutočne použiť v praktických situáciách.

Dosahuje prelom, o ktorý sa vedci usilujú už viac ako storočie, pri vytváraní materiálu, ktorý je schopný prenášať elektrinu bez odporu a prenášať magnetické polia okolo materiálu.

Jeho objav by mohol viesť k energetickým sieťam, ktoré sú schopné neprerušovane prenášať energiu, čím sa ušetrí až 200 miliónov megawatthodín, ktoré v súčasnosti strácajú odpor. Mohlo by to tiež prispieť k jadrovej fúzii, čo je dlho očakávaný proces, ktorý by mohol produkovať neobmedzenú energiu.

Ďalšie aplikácie zahŕňajú vysokorýchlostné, vznášajúce sa vlaky a nové typy lekárskeho vybavenia, navrhuje.

Tím pod vedením toho istého vedca Ranga Diasa už predtým informoval o vytvorení dvoch menej úspešných, ale rovnako supravodivých materiálov, ktoré boli publikované v novinách. Príroda A fyzický recenzný papier, Príroda Novinku nakoniec redaktori časopisu stiahli kvôli otázkam o prístupe vedcov.

Tentoraz profesor Dias a jeho tím tvrdia, že podnikli ďalšie kroky, aby sa vyhli podobnej kritike. Vedci sa pokúsili potvrdiť tento starý papier novými údajmi zozbieranými mimo laboratória, tím vedcov sledoval, ako sa to deje naživo, a začali podobný proces pre nový výskum.

Nový materiál je opísaný v článku „Dôkaz o supravodivosti blízkej okolitej supravodivosti v N-dopovanom lutéciumhydride“, publikovanom v . Príroda Dnes.

Materiál je prezývaný „radimatter“, podľa farby a ako narážka na materiál. star trek, Svoje meno dostal počas procesu formovania, keď vedci zistili, že sa z neho prekvapivo stalo „jedno“.Veľmi Bright Red“, keď sa vyrábal.

READ  Sledovanie prípadov, úmrtí a posledných obmedzení

Profesor Dias a jeho tím vyrobili materiál tak, že vzali kov vzácnych zemín nazývaný lutécium a zmiešali ho s vodíkom a malým kúskom dusíka. Potom sa nechali dva alebo tri dni reagovať pri vysokej teplote.

Podľa novín sa ukázalo, že zlúčenina má bohatú modrú farbu. Ale keď bol stlačený na veľmi vysoký tlak, zmenil sa na modrý až ružový, keď dosiahol supravodivosť, a potom na bohatú červenú vo svojom nesupravodivom kovovom stave.

Aby materiál fungoval, bolo potrebné ešte zahriať na 20,5 °C a stlačiť na približne 145 000 psi. Je však oveľa menej intenzívny ako iné podobné materiály – vrátane jedného, ​​ktorý v roku 2020 oznámil profesor Dias a ktorý priniesol vedcov vzrušenie a skepticizmus.

A je dosť praktické, že vedci zapojení do článku tvrdia, že to bude znamenať novú éru pre praktické využitie supravodivých materiálov.

„Cesta k významným zlepšeniam magnetického obmedzenia pre spotrebnú elektroniku, vedenie prenosu energie, dopravu a fúziu je teraz realitou,“ uviedol profesor Dias vo vyhlásení. „Veríme, že sme teraz v modernej supravodivej dobe.“

Tieto praktické aplikácie by mohli zahŕňať použitie materiálu na urýchlenie vývoja „strojov tokamak“, ktoré sa vyvíjajú na dosiahnutie jadrovej fúzie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close