Veda

Vedci tvrdia, že minulú sobotu došlo na slnku k veľkému slnečnému žiareniu

Vedci v centre merajú intenzitu slnečných erupcií na stupnici, pričom svetlice triedy A sú najmenšie a svetlice triedy X najväčšie. Vedci klasifikovali svetlicu z 3. júla ako X1, najväčšiu kategóriu slnečných erupcií.

Koordinátor amerického programu SWPC Bill Murtagh uviedol, že slnečné erupcie sú veľké výbuchy žiarenia na povrchu Slnka.

„Hovoríme o energetickom ekvivalente miliónov 100 megatonových vodíkových bômb odpálených súčasne,“ uviedol Murtagh.

Povedal, že také obrovské uvoľnenie energie je cítiť tu na Zemi, vzdialenej 93 miliónov míľ.

Slnečné erupcie sa považujú za súčasť „vesmírneho počasia“, čo sú podmienky ovplyvňujúce vesmír okolo Zeme, ktoré sú zvyčajne spôsobené Slnkom. Svetlice sú niekedy sprevádzané výbojmi koronálnej hmoty, magnetickými plazmovými bublinami, ktoré sa môžu dostať na Zem.

Ak sa táto energia dostane až sem, mohla by ovplyvniť vysokofrekvenčnú komunikáciu a v zriedkavých prípadoch aj globálny pozičný systém (GPS) a satelity, uviedol Murtagh.

Slnko prechádza 11-ročným slnečným cyklom, kde kolíše úroveň aktivity erupcie.

Cyklus začal 25. decembra 2019 slnečným minimom – obdobím, keď je Slnko stále aktívne, ale je tichšie a má menej slnečných škvŕn.

Vďaka nedávno zverejnenej správe o UFO sa viac ľudí pýta na mimozemský život.  Tu je to, čo táto otázka môže odhaliť

Aktivita sa bude postupne zvyšovať a v júli 2025 dosiahne slnečné maximum – v čase, keď existuje veľké množstvo slnečných škvŕn.

Úplné zatmenie slnka pretína Severnú Ameriku v apríli 2024, čo by vedcom mohlo počas udalosti poskytnúť príležitosť pozorovať slnečnú aktivitu, ako sú slnečné erupcie alebo slnečné škvrny.

„Dúfame, že zatmenie blízke maximu Slnka nám ukáže nielen úctyhodnú korónu, ale aj niekoľko veľkých a zaujímavých slnečných škvŕn na tvári Slnka, ktoré nám pomôžu dozvedieť sa viac o tom, ako aktívna hviezda žije vo vnútri a vo vnútri vesmírneho prostredia Vytvára počasie, “uviedol vo vyhlásení Valentin Martínez Pilate, riaditeľ Národného solárneho observatória v Boulderi v štáte Colorado.

READ  Výskum môže vysvetliť, prečo ľudia vo veku 70 rokov môžu náhle zoslabnúť. Starnutie

V typickom slnečnom cykle Murtagh uviedol, že vedci zvyčajne vidia okolo 150 svetlíc, ktoré 3. júla dosiahnu hodnotu 3. Ale v rovnakom období môže byť asi 1 500 menších svetlíc.

Murtagh uviedol, že v dňoch nasledujúcich po slnečnej erupcii umiestnenie svetlice zmizlo z pohľadu Zeme, keď sa Slnko otáčalo.

„Pac-Man“ vo vesmíre: Čierna diera pohltí neutrónové hviezdy ako prvé dôkazy o vzácnej nebeskej udalosti

Umiestnenie erupcie bude viditeľné opäť o dva týždne, uviedol však, že americká SWPC pokračuje v monitorovaní erupcií na druhej strane Slnka počas tejto doby.

Keď sa slnečný plameň vzďaľuje od Zeme, povedal, že zvýšené energetické emisie nemôžu mať vplyv na našu planétu.

„Tieto zhluky slnečných škvŕn môžu pretrvávať týždne alebo mesiace, preto chceme zistiť, či sa po dvoch týždňoch vráti,“ uviedol Murtagh.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close