Veda

Vedci tvrdia, že nečestné exoplanéty číhajúce vo vesmíre môžu mať obývateľné mesiace

V tmavých priestoroch medzi hviezdami je ťažké povedať, čo sa tam skrýva.

Dôkazy však naznačujú existenciu obrovskej populácie nečestných exoplanét, ktoré majú tendenciu vyrážať a byť spútané žiadnymi hviezdami. Je nepravdepodobné, že by tieto osamelé exoplanéty boli obývateľné ďaleko od živého tepla, ktoré poskytuje hviezda.

Ich mesiace môžu byť ďalším príbehom.

Podľa nového matematického modelovania môžu niektoré z týchto mesiacov – minimálne tie, ktoré majú veľmi špecifické podmienky – potenciálne skrývať atmosféru aj kvapalnú vodu vďaka kombinácii kozmického žiarenia a prílivových síl. mesiac gravitačnou interakciou s jej planétou.

Aj keď je všeobecne ťažké exoplanéty katalogizovať, bez ohľadu na to, či sú exoplanéty nepripojené k hviezde, prieskumy identifikovali kandidátov štúdiom gravitačného účinku, ktorý by tieto exoplanéty mali mať na vzdialené svetlo hviezd.

Odhady z týchto prieskumov naznačujú, že pre každú hviezdu v Mliečnej ceste môže existovať najmenej jeden nečestný exoplanétový plynový gigant veľkosti Jupitera.

ak aspoň 100 miliárd Rogue exoplanets – and previous research found that at least some of these rogue exoplanets might be out from their home systems s exmoon. (Exomón sme zatiaľ presvedčivo nezistili, ale vzhľadom na prevahu mesiacov v slnečnej sústave je existencia exomónu istá.)

Tu na Zemi väčšina života závisí od potravinovej siete, ktorá spočíva na fotosyntéze – to znamená, že vyžaduje slnečné svetlo a teplo. Toto teplo je tiež to, čo pomáha udržiavať tekutú vodu na povrchu Zeme – nevyhnutný predpoklad pre život, ako ho poznáme.

Napriek tomu za hranicou mrazu slnečnej sústavy, kde sa očakáva zamrznutie kvapalnej vody, existujú miesta, kde ju možno stále nájsť. Ide o ľadové mesiace Ganymede a Europa, ktoré obiehajú okolo Jupitera, a Enceladus, ktorý obieha okolo Saturnu.

READ  Záhadné rýchle rádiové záblesky sú stále silnejšie a rýchlejšie, čo je požehnaním pre astronómov, hovorí výskumník z MIT

Aj keď sú tieto mesiace uzavreté v hrubých ľadových škrupinách, skrývajú pod ich povrchmi tekuté oceány, o ktorých sa predpokladá, že sú chránené pred zamrznutím vnútorným teplom generovaným gravitačnými poľami planét, ktoré sú ťahané a stláčané tak, ako obiehajú mesiace.

Verí sa teda, že Európa a Enceladus mohli skrývať život. Aj keď je Zem chránená pred slnečným žiarením, má typ ekosystému, ktorý sa nespolieha na fotosyntetickú potravinovú sieť – hydrotermálne prieduchy, kde teplo a chemikálie unikajú z vnútra Zeme na dno oceánu.

V okolí týchto pórov sa darí baktériám, ktoré využívajú energiu z chemických reakcií; Na týchto baktériách sa môžu živiť ďalšie organizmy a vytvárať tak nový potravinový pás, ktorý nezahŕňa vôbec žiadne slnečné svetlo.

Preto sa tím vedcov vedený astronómom Patriciom Javierom vilom z univerzity v Čile v Concepcióne pokúsil modelovať možnosť existencie takýchto exomónov okolo simulovaných plynných gigantických exoplanét.

Konkrétne exoplanéta s hmotnosťou Jupitera hostila hmotu Zeme počas evolučnej histórie systému s atmosférou pozostávajúcou z 90 percent oxidu uhličitého a 10 percent vodíka.

Ich objavy naznačujú, že v atmosfére exomónu sa mohlo vytvoriť značné množstvo vody, ktorá sa mohla zadržať v tekutej forme.

Kozmické žiarenie by bolo hlavným motorom chemickej kinematiky na premenu vodíka a oxidu uhličitého na vodu. Produkoval by 10 000-krát menej vody ako oceány Zeme, ale stokrát viac ako atmosféra – čo podľa vedcov stačí na život.

Prílivové sily z gravitácie exoplanéty by potom generovali viac tepla, ako je potrebné na udržanie kvapaliny vo vode. Oveľa viac tepla môže prispieť oxid uhličitý v atmosfére exomónov, ktorý by mohol vytvoriť skleníkový efekt, ktorý pomôže udržať mierny svet.

„Prítomnosť vody na povrchu exomónov, ovplyvnená schopnosťou atmosféry udržiavať teploty nad teplotou topenia, môže podporovať vývoj prebiotickej chémie,“ Vedci napísali vo svojej práci.

READ  Teraz poznáme najpravdepodobnejšie príznaky Covid-19

„Ak sú za týchto podmienok konštantné orbitálne parametre, ktoré zaručujú konštantné prílivové vykurovanie, po vytvorení vody zostane kvapalná počas celého vývoja systému, a preto poskytuje priaznivé podmienky pre vznik života.“

výskum bol publikovaný v Medzinárodný vestník astrobiológie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close