Veda

Vedci tvrdia, že sonda NASA InSight Lander zaznamenala najväčšie zemetrasenie, aké kedy bolo na Marse zaznamenané

Mars Lander Insight od NASA Najväčšie zemetrasenie, aké kedy bolo na Marse zaznamenané.

Podľa nového výskumu publikovaného v časopise Geophysical Research Letters Americkej geofyzikálnej únie (AGU) medzinárodný tím uviedol, že v noci na Zem 4. mája seizmometer pristávacieho modulu zaznamenal zemetrasenie, ktoré bolo prinajmenšom také silné ako ďalšie najväčšie zaznamenané zemetrasenie. bol päťkrát väčší. na Červenej planéte.

„Toto bolo určite najväčšie zemetrasenie, aké sme videli,“ uviedol vo vyhlásení Taiichi Kawamura, hlavný autor a planetárny vedec z Institut de Physique du Globe de Paris vo Francúzsku.

Spoluautor a seizmológ John Clinton zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Zürichu uviedol, že energia uvoľnená pri jednom zemetrasení je porovnateľná s kumulatívnou energiou zo všetkých ostatných zemetrasení, ktoré boli kedy pozorované.

NASA Mars Lander InSight vysiela možný posledný obrázok červenej planéty, keď mizne

Clinton, Kawamurov spolulíder v službe Marsquake, povedal, že vlny zaznamenané na InSight boli také veľké, že takmer nasýtili seizmometer.

Pohľad na Mars z pristávacieho modulu Mars InSight od NASA.
(NASA/Twitter)

Vlny zemetrasenia trvajú približne 10 hodín.

Žiadne z predchádzajúcich zemetrasení nemalo vlny dlhšie ako jednu hodinu.

Predchádzajúce najväčšie zemetrasenie zaznamenané v auguste 2021 malo magnitúdu 4,2, zatiaľ čo májové zemetrasenie malo magnitúdu 4,7.

epicentrum bolo vonku Seizmicky najaktívnejšia oblasť na Marse,

Táto seizmická udalosť bola tiež zriedkavá v tom, že vykazovala charakteristiky vysokofrekvenčných aj nízkofrekvenčných zemetrasení.

Kopulový seizmometer na pristávacom zariadení NASA InSight zmeral doteraz najväčšie zemetrasenie na Marse.

Kopulový seizmometer na pristávacom zariadení NASA InSight zmeral doteraz najväčšie zemetrasenie na Marse.
(NASA/JPL-Caltech.)

Údaje z tohto veľkého zemetrasenia spolu s katalógom služieb Marsquake zverejnila v októbri dátová služba Mars Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), planetárny dátový systém NASA (PDS) a Incorporated Research Institutions for Seismology (IRIS).

READ  Stred galaxie vyzerá ako umelecké dielo

Snímka z teleskopu NASA Webb odhaľuje skorú hviezdnu štruktúru pri „vzácnom“ objave

Seizmológia na Marse môže pomôcť výskumníkom pochopiť, čo sa skrýva pod jeho povrchom a jeho vývoj.

Predpokladá sa, že väčšina zemetrasení je spôsobená zlomovým pohybom.

Tento obrázok ukazuje klenutý veterný a tepelný štít InSight, ktorý pokrýva jeho seizmometer, nazývaný Seizmický experiment pre vnútornú štruktúru alebo SEIS.

Tento obrázok ukazuje klenutý veterný a tepelný štít InSight, ktorý pokrýva jeho seizmometer, nazývaný Seizmický experiment pre vnútornú štruktúru alebo SEIS.
(NASA/JPL-Caltech)

Predpokladá sa, že InSight sa blíži ku koncu svojej prevádzky, pretože prach pomaly pokrýval jeho solárne panely a znižoval jeho výkon.

„Sme ohromení, že takmer na konci predĺženej misie sme mali túto veľmi pozoruhodnú udalosť,“ povedal Kawamura.

založené na údaje o zemetrasení„Povedal by som, že táto misia bola mimoriadne úspešná,“ pokračoval.

Kliknutím sem získate aplikáciu Fox News

„Moja sila je naozaj nízka, takže toto môže byť posledný obrázok, ktorý posielam. Nebojte sa však o mňa: môj čas tu bol produktívny aj tichý. Ak by som mohol hovoriť so svojím misijným tímom, tak – ale ja Čoskoro sa odtiaľto odhlásim,“ zverejnil v pondelok tím InSight zložený z 25 až 30 ľudí na Twitteri pristávacieho modulu. „Ďakujem, že si so mnou.“

Od pristátia v novembri 2018 poskytol pristávací modul informácie o zložení tekutého jadra Marsu a jeho ďalších vnútorných vrstiev. Zaznamenal stovky zemetrasení.

K tejto správe prispel Paul Best z Fox News.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close