Veda

Vedci určite objavili novú vrstvu na Zemi

Myšlienka, že Zem má štyri vrstvy, sa už dlho považuje za základný princíp geológie, ktorý sa učia školáci po celom svete. Predstavte si to ako cibuľu: Najprv žijeme kôru, ktorá pozostáva z rôznych vrstiev vody, pôdy a hornín. Nasleduje najhrubšia vrstva, ktorá tvorí 67% hmoty Zeme. Potom existuje tekuté vonkajšie jadro, pozostávajúce väčšinou zo železa a niklu. Nakoniec je tu vnútorné jadro, ktoré je považované za pevné a hlavne zložené zo zliatiny železa a niklu.

Vedci si boli istí, že tieto štyri diskrečné vrstvy zahŕňali aj hostinec našej planéty. Zdá sa však, že predmetná otázka bola požiadaná o náhle poďakovanie Nová štúdia, Ktorý poskytuje dôkaz, že vnútorné jadro Zeme môže v skutočnosti pozostávať z dvoch odlišných vrstiev.

Príspevok, ktorý napísali vedci z Austrálskej národnej univerzity, popisuje, ako vedci analyzovali tisíce modelov vnútorného jadra Zeme Špeciálny vyhľadávací algoritmus. Ich cieľom bolo študovať, ako dlho trvalo seizmickým vlnám cesta planétou na základe desaťročí údajov zhromaždených Medzinárodným seizmickým centrom. Týmto sa môžu dozvedieť viac o vnútornom jadre Stav asymetrie, Pojem, ktorý odkazuje na to, ako rozdiely v zložení látky menia vlastnosti seizmických vĺn.

Vedci v rámci tohto procesu zistili, že aj keď v hĺbke vnútorného jadra nebolo veľa variácií, pomalé seizmické vlny sa otáčali pod uhlom 54 stupňov a rýchlejšie vlny sa pohybovali rovnobežne s osou otáčania Zeme.

Vedúca autorka štúdie, PhD výskumníčka Joan Stephenson, uviedla: „Našli sme dôkazy, ktoré by mohli naznačovať zmenu zloženia železa, čo odráža dve rôzne ochladzujúce udalosti v histórii Zeme.“ Vyhlásenie.

„Podrobnosti o tejto veľkej udalosti sú stále trochu tajomné, ale pridali sme ďalší kúsok skladačky, pokiaľ ide o naše znalosti o vnútornom jadre Zeme,“ uviedla Stephenson.

READ  Príležitosť mimo sveta; Staňte sa astronautom ESA

Stephenson počas písania v salóne vysvetlil, že „naša štúdia potvrdzuje, že dochádza k posunu vo vnútornom jadre vo vzdialenosti asi 650 km – čo do puzzle pridáva ďalší kúsok. Dôležitá vec, ktorá robí túto štúdiu jedinečnou, je rázne zaobchádzanie s neistotou a metódami, ktoré sme používali. Dbali sme na to, aby to, čo sme videli, bola určite zmena a nielen hluk v údajoch. “

Povedal, že aj keď je „neuveriteľne ťažké presne vedieť, ako to vyzerá vo vnútri“, výsledky vedcov ukazujú, že „možno sa jedna forma železa mení z druhej na najhlbšiu“ [inner core]. Možno kvôli nejakej dramatickej udalosti v histórii Zeme, ktorá sa zhodovala s ochladením Zeme. „

Stephenson a tím ANU nie sú prvými vedcami, ktorí naznačujú, že vnútorné jadro Zeme môže obsahovať vrstvy. Sám Stephenson pripustil, že „to bolo navrhnuté pred niekoľkými desaťročiami, ale údaje sú príliš vágne“, poukazujúc na to, že tím vyvinul veľmi dômyselný vyhľadávací algoritmus, ktorý umožňuje sledovať tisíce modelov vnútorných jadier. Používa sa. “

„Je to veľmi vzrušujúce – a to znamená, že musíme prepísať učebnice,“ uviedol.


Chcete mať v doručenej pošte viac vedeckých príbehov? Prihláste sa na odber týždenného spravodajcu spoločnosti Salon Vulgárny vedec.


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close