Svet

Vedci zistili, ako dlho môže CORONAVIRUS prežiť na povrchoch: Zostali v šoku, je to hrozivo dlho

Podľa austrálskych vedcov môže koronavírus prežiť na povrchu oveľa dlhšie, ako sa pôvodne myslelo. Ako však upozorňuje server BBC, mnoho odborníkov pochybuje o tom, ako často je infekcia po kontakte s infikovaným povrchom bežná. Výskum sa navyše uskutočňoval v laboratórnych podmienkach.

Nové hrozivé zistenia o CORONAVÍRUSE: Potom si budete umývať ruky ešte častejšie!

Odborníci z poznámka agentúr CSIROže koronavírus je veľmi odolný a v tme a pri izbovej teplote 20 stupňov Celzia môže prežiť 28 dní na hladkých povrchoch, ako sú papierové alebo plastové bankovky a sklo používané na displeje mobilných telefónov. Vírus chrípky prežije pri porovnaní za rovnakých podmienok 17 dní. Predchádzajúci laboratórny výskum ukázal, že vírus SARS-CoV-2 môže prežiť dva alebo tri dni na brehoch alebo na skle a až šesť dní na povrchu z plastu alebo nehrdzavejúcej ocele. Štúdia tiež uvádza, že vírus prežíva pri vyšších teplotách kratší čas. Ak je na určitom povrchu 24 hodín vystavený teplote 40 stupňov Celzia, prestáva byť infekčný. Zároveň vydrží dlhšie na hladkých povrchoch ako na pórovitých materiáloch, ako sú textílie, kde zostáva infekčný až 14 dní.

Zdroj: Getty Images

Austrálski vedci skúmali nový koronavírus v tme. Predtým sa však dokázalo, že UV žiarenie na slnečnom svetle ho zabije. Existujú tiež pochybnosti o tom, či infekcia kontaktom s infikovaným povrchom skutočne predstavuje väčšie nebezpečenstvo. Je to preto, že koronavírus sa zvyčajne prenáša kvapkami pri kašli, kýchnutí alebo rozprávaní. Ron Eccles, bývalý riaditeľ Výskumného centra pre chlad a chrípku na Cardiffskej univerzite, sa domnieva, že záver štúdie vyvoláva zbytočný strach. Zdôraznil, že vírusy sa dostanú na povrch spolu s hlienom, keď na ne ľudia kašlú, kýchajú alebo sa ich dotýkajú špinavými rukami. V takejto situácii podľa neho vírusy prežijú iba pár hodín, pretože hlien je pre nich nepriateľským prostredím vďaka tomu, že obsahuje biele krvinky s enzýmami, ktoré ničia vírusy alebo iné chemikálie s neutralizujúcim účinkom.

READ  Koronavírus ONLINE: Austrálska žena bola na šesť mesiacov poslaná do väzenia za porušenie karantény

Vedci zistili, ako dlho

Zdroj: Getty Images

Monica Gandhi, ktorá vyučuje medicínu na Kalifornskej univerzite, tvrdí však, že koronavírus sa pri kontakte s infikovaným povrchom nešíri. Emanuel Goldman z Rutgers University v článku publikovanom v Časopis Lancet uvádza, že msgstr “šanca na prenos z neživého povrchu je veľmi malá”. Podľa amerických centier pre kontrolu a prevenciu chorôb sa ľudia môžu nakaziť aj dotykom na infikovaný plastový alebo kovový povrch. Podľa CDC je však takýto prípad prenosu podstatne menej častý ako iný spôsob infekcie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close