Veda

Veľký koralový útes stratil polovicu koralov

(CNN) – Austrálske Veľký bariérový útes stratil 50% zo svojich populácie koralov v posledných troch desaťročiach, keď bola zmena podnebia kľúčovým činiteľom narušenia útesov, sa našla nová štúdia.

Vedci z Centra excelentnosti ARC pre štúdie koralových útesov v Queenslande v severovýchodnej Austrálii hodnotili spoločenstvo koralov a veľkosť ich kolónií pozdĺž Veľkého koralového útesu v rokoch 1995 až 2017, pričom zistili vyčerpanie prakticky všetkých populácií koralov. Uviedli to v utorok.

Koralové útesy sú jednými z najživších morských ekosystémov na planéte – medzi štvrtinou a jednou tretinou všetkých morských druhov sa na ne v určitom okamihu svojho životného cyklu spolieha.

Veľký koralový útes, najväčší koralový útes na svete, má rozlohu takmer 133 000 štvorcových míľ a je domovom viac ako 1 500 druhov rýb, 411 druhov tvrdých koralov a desiatok ďalších druhov.

„Zistili sme, že počet malých, stredných a veľkých koralov na Veľkom bariérovom útese klesol od 90. rokov o viac ako 50%,“ uviedol spoluautor Terry Hughes, významný profesor v ARC Center of Excellence for Coral Reef Studies, vo vyhlásení.

Útesy majú zásadný význam pre zdravie morských ekosystémov – bez nich sa ekosystémy zrútia a morský život zomrie.

Veľký bariérový útes pokrýva takmer 133 000 štvorcových míľ.

Francois Gohier / VWPics / Universal Images Group / Getty Images

Veľkosti populácie koralov sa tiež považujú za nevyhnutné, pokiaľ ide o schopnosť množiť sa koraly.

„Živá populácia koralov má milióny malých detských koralov a tiež veľa veľkých – veľkých mamičiek, ktoré produkujú väčšinu lariev,“ uviedol Andy Dietzel, doktorand z Centra excelentnosti ARC pre štúdie koralových útesov, vo vyhlásení.

„Naše výsledky ukazujú, že schopnosť Veľkého bariérového útesu sa zotaviť – jeho odolnosť – je v porovnaní s minulosťou ohrozená, pretože je tu menej detí a menej veľkých dospelých jedincov,“ dodal.

Odborníci zistili, že k poklesu populácie došlo v plytkých aj hlbokomorských druhoch koralov, ale rozvetvené a stolovité koraly – ktoré poskytujú biotopy pre ryby – boli najhoršie ovplyvnené hromadným bielením v rokoch 2016 a 2017, ktoré vyvolali rekordné teploty.

Teploty teplého oceánu sú hlavným činiteľom bielenia koralov, keď koraly zbelejú ako stresová reakcia na príliš teplú vodu. Bielenie koraly nezabije okamžite, ale ak teploty zostanú vysoké, nakoniec koral zahynie a zničí prirodzené prostredie mnohých druhov morského života.

Utorková štúdia zistila prudšie zhoršenie koralových kolónií v Severnom a Strednom Veľkom koralovom útese po udalostiach hromadného bielenia v rokoch 2016 a 2017.

Veľký bariérový útes utrpel za posledných päť rokov niekoľko udalostí hromadného bielenia a odborníci uviedli, že južná časť útesu bola začiatkom roku 2020 tiež vystavená rekordným teplotám.

„Mysleli sme si, že Veľký bariérový útes je chránený svojou veľkosťou – ale naše výsledky ukazujú, že aj najväčší a relatívne dobre chránený útesový systém na svete je čoraz viac kompromitovaný a na ústupe,“ uviedol Hughes.

Autori správy varovali, že zmena podnebia vedie k zvýšeniu frekvencie „porúch útesov“, ako sú morské horúčavy.

„Nie je čas stratiť – musíme čo najskôr prudko znížiť emisie skleníkových plynov,“ varovali autori správy v príspevku publikovanom v časopise Proceedings of the Royal Society.

K tejto správe prispela Helen Regan z CNN.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close