Technológie

Vesmír má pre nás vianočný darček: V decembri sa na oblohe objaví fenomén, ktorý sme nevideli 800 rokov

Vesmír má pre astronómov pripravené vianočné prekvapenie, píše portál Science Alert. Jupiter a Saturn budú na nočnej oblohe najbližšie k sebe 800 rokov.

Jedná sa o planetárnu synchronizáciu, ktorá sa začala niekedy v lete. Dvojica planét sa k sebe neustále približuje a vrchol tohto prístupu bude trvať od 16. – 25. decembra. Planéty samozrejme nebudú fyzicky blízko seba, ale z nášho pohľadu sa na nočnej oblohe budú javiť ako jeden bod jasného svetla.

“Je to pomerne zriedkavý jav. Synchronizácie Jupitera a Saturnu sa uskutočňujú každých 20 rokov, ale tento rok to bude výnimočná udalosť, ktorá sa stane raz za 800 rokov,” hovorí astronóm Patrick Hartigan.

Ojedinelý jav

Hartigan zároveň tvrdí, že ak by sme chceli pozorovať bližší prístup dvoch planét na oblohe, museli by sme sa posunúť k roku 1226. Tento jav najlepšie pozorujú ľudia, žijúci v rovníku. Pri jasnej oblohe ho bolo možné pozorovať kdekoľvek na Zemi.

Podľa astronómov sa planéty objavia na oblohe asi hodinu po súmraku. Ak máte doma ďalekohľad, pozrite sa na západnú časť oblohy. V čase najbližšieho priblíženia 21. decembra planéty sa na nočnej oblohe budú javiť ako binárny systém. Tí, ktorí majú doma ďalekohľad, môžu vidieť aj najväčšie mesiace oboch planét.

Ako už bolo spomenuté vyššie, podobný jav sa na Zemi naposledy pozoroval v stredoveku. Dobrou správou je, že v roku 2080 môžeme čakať viac, potom však dôjde k podobnému usporiadaniu planét sa uskutoční až v roku 2400. Astronómovia zároveň varujú, že čím ste severnejšie od rovníka, tým menej času budete musieť na pozorovanie úkazu.

Mohlo by vás zaujímať

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close