Veda

Vesmírna loď SpaceX sa vydáva na inštaláciu noseconu dopredu po historickej statickej paľbe

Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX Elon Musk potvrdil, že prvý statický požiar trojmotorových motorov spoločností Starship a Raptor bol úspešný, čo otvorilo dvere pre inštaláciu nosového kužeľa.

Okolo 3:13 hod. CDT, 20. októbra, úspešná hviezdna loď s poradovým číslom 8 (SN8) vystrelil tri motory Raptor necelé dve hodiny po absolvovaní prvej úspešnej skúšky trojmotorového predhrievača. Prostredníctvom nulového priameho ľudského zásahu SpaceX na diaľku odpálil kryogénny kvapalný metán a pohonnú hmotu rakety – zvyšky sú teraz príliš teplé na to, aby sa dali znovu kontrolovane použiť. Za hodinu alebo menej prešli inžinieri SpaceX zozbieranými dátami a dospeli k záveru, že všetky tri motory Raptor sú po teste čiastočného zapaľovania zdravé.

SpaceX, ktorý bol efektívne nastavený na stabilný stav, opäť naplnil nádrže na pohonné hmoty Starship SN8 malým množstvom podchladených LOx a LCH4, čo takmer presne odzrkadľuje test predspaľovania. Asi 50 minút po začiatku recyklácie a 25 minút po odštartovaní nakladania pohonnej látky zapálila Starship SN8 súčasne tri Raptory – hlavný míľnik pre akýkoľvek raketový motor. Statická streľba je teraz dokončená. Hviezdna loď SN8 bola schválená a stala sa prvým operačným prototypom, ktorý dosiahol svoju plnú výšku 50 metrov (~ 165 stôp).

Krátko predtým, ako Musk potvrdil úspech statického požiaru SN8, spoločnosť SpaceX zrušila už existujúce statické požiarne okno z 20. októbra a na stredu 21. októbra naplánovala niekoľko nových uzávierok ciest. Na rozdiel od nedávnych statických požiarnych uzáverov spoločnosti, z ktorých všetky až na jednu prebiehali od 21:00 do 6:00, nové stredajšie uzávery spoločnosti SpaceX sú naplánované od 7:00 do poludnia a 15:00 do 17:00 miestneho času (CDT).

READ  Na Marse boli objavené starodávne podzemné jazerá

Aj keď bol malý údajový bod, v súvislosti so statickým úspechom Starship SN8 pri požiari, samotné uzávery jasne ukazovali, že SpaceX plánuje začať s inštaláciou noseconu Starship SN8 21. októbra. Musk potvrdil tento predpoklad niekoľko hodín po zverejnení týchto uzávierok ciest.

Nie je to tak úplne jasné, ale väčšina pozorovateľov predpokladá, že na prepravu veľkého nového žeriavu približne 2 míle medzi továrňou Boca Chica a odpaľovacími zariadeniami je potrebné stredajšie okno od 7:00 do 12:00. Skladaná predná časť lode Starship SN8 by potom bola pravdepodobne nainštalovaná na rovnaké samohybné mobilné transportéry (SPMT) a vyvalená na štartovaciu plochu od 15:00 do 17:00, po ktorej by sa nos nadvihol a naskladal na vrchol Starship SN8.

Vizuálne porovnanie nosných častí Starship Mk1 (vľavo) a Starship SN8 objasňuje niektoré vylepšenia, ktoré SpaceX urobila za ~ 12 mesiacov. (NASASpaceflight – Nomadd)
Vyššie uvedený nový žeriav bol naložený na SPMT krátko po statickom požiari SN8. (NASASpaceflight – bocachicagal)

Spoločnosť SpaceX predtým iba úplne zložila prototyp hviezdnej lode, keď bola nosová časť Mk1 dočasne spojená s časťou nádrže, aby sa stala stredobodom udalosti hviezdnej lode Elona Muska z októbra 2019. Nie je jasné, prečo by SpaceX v minulosti jednoducho nepoužil jeden z mobilných žeriavov, ktoré si prenajímal na operácie s tankovými oddielmi Starship (a skladanie Mk1), takže zostáva len čakať, na čo sa vlastne stredajšie uzávery ciest budú používať.

SpaceX predtým iba zložil prototyp hviezdnej lode do svojej plnej výšky. (Teslarati – Eric Ralph)

Plány na uzavretie ciest spoločnosti SpaceX však končia zástupnými znakmi. Po nainštalovaní sa plánuje vykonať druhý trojnásobný statický požiar Raptor, pričom sa bude čerpať iba pohonná látka z hlavových nádrží SN8 – malé vnútorné nádrže určené na držanie pristávajúcej pohonnej látky, z ktorých jedna je umiestnená na špičke nosovej časti lode Starship. Na 21. a 22. októbra majú SpaceX stále naplánované dve uzávery medzi 21.00 – 6.00 hod. Na testovanie „SN8 statického ohňa“. Prihlásené začiatkom 20. októbra, pred úspešným statickým požiarom SN8, je najpravdepodobnejším vysvetlením jednoduchá administratívna chyba alebo nesprávna komunikácia, pričom okresy Cameron County alebo SpaceX správne nekomunikujú, že tieto nasledujúce okná pre statické požiarne testy už nie sú potrebné.

READ  SpaceX získava americké vojenské povolenie na spustenie opätovne použitých zosilňovačov Falcon

Ak by bolo úmyselné uchovať statické protipožiarne uzávery, znamenalo by to, že SpaceX – pravdepodobne na Muskovo naliehanie – zamýšľa nainštalovať nosný kužeľ Starship SN8 v priebehu niekoľkých hodín. Je takmer nepredstaviteľné, že nosný kužeľ Starship SN8 – vybavený niekoľkými plynovými tryskami, prednými klapkami poháňanými motormi Tesla, zbernou nádržou na kvapalný kyslík, prieduchmi a množstvom vodovodných potrubí – je možné nainštalovať a pripraviť na testovanie za menej ako 12 hodín. Ak sa nevyskytuje prekvapujúca metóda párenia nosa a častí nádrže SN8, bude musieť byť predný kužeľ privarený k zvyšku SN8 a zvar skontrolovaný – obvykle viacdenný proces.

Hviezdna loď SN8 stojí vysoko po dokončení prvej statickej skúšky požiaru trojitého Raptora. (NASASpaceflight – Nomadd)

Bez ohľadu na to, ako rýchlo sa SpaceX pohybuje a aký je mŕtvy generálny riaditeľ Elon Musk pri posúvaní limitov a prekonávaní bariér, zdá sa byť rozumné predpokladať, že Starship SN8 môže byť plne integrovaná a pripravená na druhú statickú požiarnu skúšku už za pár dní . Po dokončení bude SN8 pripravená pokúsiť sa o prvý letový test Starshipu vo vysokej nadmorskej výške, pričom štartuje do vzdialenosti ~ 15 km (~ 9,3 mil), aby sa pokúsila o nevyskúšaný zostup a pristátie v štýle parašutistu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close